Lao Che szuka Boga

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 21:55
- Atmosfera płyty jest taka: coś się ma wydarzyć, z tą niewiadomą związany jest niepokój i lęk, a wtedy odwołujemy się do istoty wyższej, której istnienie jest pewne, i czekamy na odpowiedź - o najnowszej płycie opowiadają Spięty i Denat.
Audio
Mariusz Denat Denst (L) i Hubert Spięty Dobaczewski - członkowie Lao Che w studiu Trójki
Mariusz "Denat" Denst (L) i Hubert "Spięty" Dobaczewski - członkowie Lao Che w studiu TrójkiFoto: fot. PR/A. Szydłowska

Autor tekstów na najnowszej płycie grupy - "Soundtrack" przyznaje, że coraz częściej podejmuje tematy związane z Bogiem, mniej ironizuje na ten temat, zastanawia się nad osobistą potrzebą zewnętrznego wyrażania religijności. Czy jest to objaw starzenia się? Z pewnością Hubert Spięty Dobaczewski szuka i pyta "co Bóg miał na myśli stwarzając mnie?".

A z nim cały zespół. - Zawsze zgadzamy się z linią, jaką w tekstach proponuje Spięty - podkreśla Mariusz Denat Denst. - Treści są dawkowane, piosenki przychodzą stopniowo, jedna po drugiej, można się z nimi oswoić, jest czas by przesłuchać i zrozumieć.

/

Po wydaniu płyty "Prąd stały/prąd zmienny" (2010), gdzie każdy utwór był odrębną historią, muzycy Lao Che wymyślili, że piąty album wypełnią nie tylko piosenki, ale i fragmenty rozmów, dźwięków - stworzą w ten sposób swoisty, autorski soundtrack. Dla Denata takie łączniki mają wielkie znaczenie, bo pozwalają wyrazić więcej. 

- Już na poprzednich płytach było to obecne, bo do muzyki podchodzimy obrazowo, zawsze próbujemy sobie wyobrazić sytuacje, o których śpiewamy - dodaje Spięty.

"Soundtrack" otwiera więc dźwięk przejeżdżającego pociągu metra, a zamykają odgłosy zegara. Album promuje utwór "Zombi!", na który już w drugim tygodniu obecności na Liście Przebojów Trójki awansował na wysokie 5. miejsce.

- Postanowiliśmy też, że przy okazji piątego albumu chcemy zabrzmieć inaczej, szukaliśmy więc producenta, który zaangażowałby się w pełni, na potrzeby tego projektu stał siódmym członkiem zespołu, a nawet liderem, dodał coś nowego. Kimś takim stał się Eddie Stevens, on poprowadził nas za rączkę przez most, to nie było darcie kota, tylko artystyczna współpraca - opowiadają muzycy w rozmowie z Agnieszką Szydłowską.

Z przyczyn niezależnych od zespołu i wytwórni premiera albumu Lao Che "Soundtrack" została przełożona na 19 października 2012.

Czy Spięty potrafi zatrzymać chwilę, jakie okoliczności towarzyszyły nagrywaniu płyty, co oznacza tytuł utworu "4 piosenki", co oznacza cisza i jaki są dalsze plany Lao Che - dowiesz się słuchając całej rozmowy.

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Szydłowska

Czytaj także

Lao Che - Zombi!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 04:00
Utwór pochodzi z nowego albumu "Soundtrack", którego premiera już 17 października.
rozwiń zwiń