Oczami Radzieckiej Zabawki w "Programie Alternatywnym"!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 16:48
Przez cały grudzień, w każdym kolejnym programie spotykamy się z Konstantym Usenko, autorem świetnej antologii radzieckiego i rosyjskiego undergroundu. Wybrane przez niego utwory pomogą nam zagłębić się w nieznany świat, który poznał doskonale, a do tego wie, jak o nim opowiadać!
Znaczek okolicznościowy z Wiktorem Cojem, liderem grupy Kino
Znaczek okolicznościowy z Wiktorem Cojem, liderem grupy Kino

Rafał Księżyk, dla mnie autorytet muzyczny, napisał o książce "Oczami Radzieckiej Zabawki" tak:

"Usenko zabiera nas w podróż na nieznany ląd i ani przez chwilę nie przestaje zdumiewać. Po lekturze nie będziecie mieli wątpliwości, że najprawdziwszy punk był na Syberii. Ta historia jest uniwersalna, pełna charakterów i emocji, jakich próżno szukać w naszych, coraz bardziej plastikowych, czasach. I co najważniejsze - aż kipi dziką energią, która wciąż jest zaraźliwa i inspirująca."

Podpisuję się pod tymi zdaniami! Konstantego Usenko poznałam jako Kostka, wokalistę zespołu Super Girl & Romantic Boys na przełomie wieków. Nieco wcześniej jeździliśmy tymi samymi autobusami do szkoły - on zawsze z wiolonczelą ... Nie miałam wtedy pojęcia, że jest synem Danuty Wawiłow, że jego życie jest rozpięte między dwoma ojczyznami. Wspominam mamę, ponieważ to ona, przy okazji jednej z podróży do ZSRR, wprowadziła 11 letniego syna (ucznia szkoły muzycznej, namiętnego słuchacza Listy Przebojów Trójki i czytelnika "Non stopu") do świata niezależnej kultury w Leningradzie. Na Newskim Prospekcie młodzi ludzie grali na ulicy piosenki zespołów Kino i Akwarium, grali także swoje... "Słuchacze i gapie" wdawali się w wielogodzinne dyskusje. W powietrzu było "coś", nadchodziła zmiana - to było lato 1988 roku. I matka i syn zbliżyli się do niezależnych duchem.

Książka Usenki "Oczami radzieckiej zabawki" to mrówcza praca odzyskiwania wiadomości o czasach i ludziach, których spotkać nie mógł. To barwna relacja z czasów, których sam był światkiem i nadal jest. Bez bariery językowej, bez obciążeń postrzegania wszystkiego co radzieckie poprzez pryzmat dramatycznych momentów w historii naszych krajów. Porównywalny w klimacie opis polskiej niezależnej sceny muzycznej udało się stworzyć wspomnianemu już Rafałowi Księżykowi w książce "Kryzys w Babilonie. Autobiografia", której bohaterem jest Robert Brylewski.

Oczywiście uważni czytelnicy już dawno, wykorzystując internet sprawdzali jak brzmią bohaterowie książki Kostka. Pomyślałam jednak o tych, którzy (jak ja w tych dniach) nie mają czasu na poszukiwania na własną rękę i/ lub lubią słuchać piosenek w radiu (jak ja). Poprosiłam Kostka o muzyczną wersję jego opowieści i oto jest. Doczytać warto w książce.

Posłuchać można w każdym kolejnym "Programie Alternatywnym" grudnia! Zapraszamy w środy i czwartki między godz. 19.05 a 21.00!

W pierwszym odcinku słuchamy:

AKWARIUM " kapitan Afrika"

ZOOPARK "blues de Moscou"

KINO "bezdelnik"

agnieszka szydłowska.

na FB też jesteśmy :)

5.12.12

DEZERTER- spytaj milicjanta

SKUBAS- nie pytaj

KIM NOWAK- noc

SONIAMIKI- lemoniada /piosenka tygodnia

PABLOPAVO I LUDZIKI- koty

LAO CHE- jestem psem

UL/KR- gdy staje się twoja nieobecność /płyta tygodnia

NATHALIE AND THE LONERS- sines

MYSLOVITZ- w deszczu maleńkich żółtych kwiatów

20-21

DREKOTY- drekoty

PABLOPAVO I PRACZAS - technika gęby

SMOLIK- memo trip

SMOLIK- Stanley's poster

IGOR BOXX- out of our headz /płyta tygodnia

MISS GOD- heart

***

AKWARIUM - kapitan Afrika

ZOOPARK - blues de Moscou

KINO - bezdelnik

***

KRZYSZTOF KOMEDA- do widzenia, do jutra