X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oczami Radzieckiej Zabawki w "Programie Alternatywnym"!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 16:48
Przez cały grudzień, w każdym kolejnym programie spotykamy się z Konstantym Usenko, autorem świetnej antologii radzieckiego i rosyjskiego undergroundu. Wybrane przez niego utwory pomogą nam zagłębić się w nieznany świat, który poznał doskonale, a do tego wie, jak o nim opowiadać!
Znaczek okolicznościowy z Wiktorem Cojem, liderem grupy Kino
Znaczek okolicznościowy z Wiktorem Cojem, liderem grupy Kino

Rafał Księżyk, dla mnie autorytet muzyczny, napisał o książce "Oczami Radzieckiej Zabawki" tak:

"Usenko zabiera nas w podróż na nieznany ląd i ani przez chwilę nie przestaje zdumiewać. Po lekturze nie będziecie mieli wątpliwości, że najprawdziwszy punk był na Syberii. Ta historia jest uniwersalna, pełna charakterów i emocji, jakich próżno szukać w naszych, coraz bardziej plastikowych, czasach. I co najważniejsze - aż kipi dziką energią, która wciąż jest zaraźliwa i inspirująca."

Podpisuję się pod tymi zdaniami! Konstantego Usenko poznałam jako Kostka, wokalistę zespołu Super Girl & Romantic Boys na przełomie wieków. Nieco wcześniej jeździliśmy tymi samymi autobusami do szkoły - on zawsze z wiolonczelą ... Nie miałam wtedy pojęcia, że jest synem Danuty Wawiłow, że jego życie jest rozpięte między dwoma ojczyznami. Wspominam mamę, ponieważ to ona, przy okazji jednej z podróży do ZSRR, wprowadziła 11 letniego syna (ucznia szkoły muzycznej, namiętnego słuchacza Listy Przebojów Trójki i czytelnika "Non stopu") do świata niezależnej kultury w Leningradzie. Na Newskim Prospekcie młodzi ludzie grali na ulicy piosenki zespołów Kino i Akwarium, grali także swoje... "Słuchacze i gapie" wdawali się w wielogodzinne dyskusje. W powietrzu było "coś", nadchodziła zmiana - to było lato 1988 roku. I matka i syn zbliżyli się do niezależnych duchem.

Książka Usenki "Oczami radzieckiej zabawki" to mrówcza praca odzyskiwania wiadomości o czasach i ludziach, których spotkać nie mógł. To barwna relacja z czasów, których sam był światkiem i nadal jest. Bez bariery językowej, bez obciążeń postrzegania wszystkiego co radzieckie poprzez pryzmat dramatycznych momentów w historii naszych krajów. Porównywalny w klimacie opis polskiej niezależnej sceny muzycznej udało się stworzyć wspomnianemu już Rafałowi Księżykowi w książce "Kryzys w Babilonie. Autobiografia", której bohaterem jest Robert Brylewski.

Oczywiście uważni czytelnicy już dawno, wykorzystując internet sprawdzali jak brzmią bohaterowie książki Kostka. Pomyślałam jednak o tych, którzy (jak ja w tych dniach) nie mają czasu na poszukiwania na własną rękę i/ lub lubią słuchać piosenek w radiu (jak ja). Poprosiłam Kostka o muzyczną wersję jego opowieści i oto jest. Doczytać warto w książce.

Posłuchać można w każdym kolejnym "Programie Alternatywnym" grudnia! Zapraszamy w środy i czwartki między godz. 19.05 a 21.00!

W pierwszym odcinku słuchamy:

AKWARIUM " kapitan Afrika"

ZOOPARK "blues de Moscou"

KINO "bezdelnik"

agnieszka szydłowska.

na FB też jesteśmy :)

5.12.12

DEZERTER- spytaj milicjanta

SKUBAS- nie pytaj

KIM NOWAK- noc

SONIAMIKI- lemoniada /piosenka tygodnia

PABLOPAVO I LUDZIKI- koty

LAO CHE- jestem psem

UL/KR- gdy staje się twoja nieobecność /płyta tygodnia

NATHALIE AND THE LONERS- sines

MYSLOVITZ- w deszczu maleńkich żółtych kwiatów

20-21

DREKOTY- drekoty

PABLOPAVO I PRACZAS - technika gęby

SMOLIK- memo trip

SMOLIK- Stanley's poster

IGOR BOXX- out of our headz /płyta tygodnia

MISS GOD- heart

***

AKWARIUM - kapitan Afrika

ZOOPARK - blues de Moscou

KINO - bezdelnik

***

KRZYSZTOF KOMEDA- do widzenia, do jutra