X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Trylogia" z muzyką Andrzeja Korzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 20:30
– Andrzej Korzyński to kompozytor przeżywający drugą muzyczną młodość – stwierdził dziennikarz muzyczny Trójki Michał Margański, który w trzech kolejnych odcinkach audycji "MO, czyli Mało Obiektywnie" przybliżał naszym słuchaczom sylwetkę i twórczość artysty.
Plakat filmu Wielki Szu
Plakat filmu "Wielki Szu"Foto: Lech Majewski

Kompozytor napisał muzykę do ponad 120 filmów. Często były to produkcje tworzone przez znanych reżyserów, w tym Andrzeja Wajdę i Andrzeja Żuławskiego. W 1982 roku skomponował ścieżkę dźwiękową do kultowego obrazu "Wielki Szu" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Był też autorem muzyki do cyklu o Akademii Pana Kleksa.

Twórczość Korzyńskiego jest doceniana przez koneserów w kraju i zagranicą. – Jego muzykę wydają zarówno Polacy, jak i Brytyjczycy. Co jakiś czas w prasie pojawiają się obszerne artykuły o jego życiu i twórczości, a telewizje realizują o nim dokumenty – zaznaczył Michał Margański.

Podczas nocnych audycji dziennikarz przedstawiał na Trójkowej antenie twórczość kompozytora, który pod wieloma względami przypomina twórcę wielkich przebojów Donny Summer.

– Andrzej Korzyński to nasz Giorgio Moroder – stwierdził. – Żeby to zrozumieć, trzeba wziąć poprawkę na uwarunkowania historyczne i geopolityczne, a co za tym idzie, wyczuć proporcje i możliwości, jakie w tworzeniu muzyki miał jeden i drugi pan. Obaj pisali muzykę do filmów, obaj współpracowali z wieloma pięknymi kobietami, obaj na swoim terytorium przecierali szlak w muzyce elektronicznej. Wreszcie: obaj grali disco i, co ciekawe, obaj są do siebie podobni. Mają prawie identyczne wąsy, często pokazują się w niemal identycznych okularach przeciwsłonecznych, lubią puchowe bezrękawniki. A teraz wisienka na torcie: Andrzej Korzyński urodził się w marcu, a Giorgio Moroder w kwietniu 1940 roku.

Słuchając audycji poświęcanych polskiemu kompozytorowi, poznajemy opowiadane przez samego artystę historie związane z powstawaniem utworów filmowych i zanurzamy się w muzyce będącej dźwiękowym tłem historii przedstawionej w obrazie "Wielki Szu" (to radiowa premiera nagrań, które we wrześniu ukażą się na płycie!).

Wielbiciele muzyki i kinematografii nie mogą nie posłuchać radiowej "trylogii" Michała Margańskiego! Nie brakuje w niej soczystego disco, odnalezionych po latach utworów, nieśmiertelnych przebojów filmowych i muzyki, która "się skrada".

Michał Margański i Andrzej Korzyński Michał Margański i Andrzej Korzyński

Zapraszamy do wysłuchania trzech odsłon audycji "MO, czyli Mało Obiektywnie" prowadzonych przez Michała Margańskiego:

Muzyczny powrót do świata Akademii Pana Kleksa (audycja z dnia 12.08.2017 r.) >>>

Andrzej Korzyński  - autor muzyki do kultowego "Wielkiego Szu" (audycja z dnia 19.08.2017 r.) >>>

Współpraca Andrzeja Korzyńskiego z reżyserami "imiennikami" – Wajdą i Żuławskim (audycja z dnia 26.08.2017 r.) >>>

***

Tytuł audycji: MO, czyli Mało Obiektywnie
Prowadzi: Michał Margański
Data emisji: 12.08.2017, 19.08.2017, 26.08.2017
Godzina emisji: 0.05, 0.04, 0.04

ml/iwo

Czytaj także

Ennio Morricone. Kompozytor, który inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 11:59
Obecnie 87-letni kompozytor i dyrygent swoją muzyczną karierę rozpoczął już jako... 6-latek. Ennio Morricone stworzył muzykę m.in. do takich filmów, jak "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" z 1968 roku czy "Nienawistna ósemka" z 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hans Zimmer i muzyka, która buduje mosty

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 19:04
- Jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy w muzyce jest to, że budujemy nią mosty - mówi Hans Zimmer, bohater wyjątkowego wydania "ABC popkultury".
rozwiń zwiń