Monika Brodka: folklor to nie kwestia wyboru, ale lifestyle

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:41
- Dorastałam w rodzinie, która zajmuje się folklorem. Naturalne było to, że poszłam do szkoły muzycznej, potem wylądowałam w zespole mojego taty "Ziemia Żywiecka". Zjeździłam z nim kawał świata - opowiadała w "Offensywie" Monika Brodka.
Audio
  • Monika Brodka: ciekawie jest sobie pogrzebać w polskiej muzyce (Offensywa/Trójka)
Monika Brodka
Monika BrodkaFoto: mat. promocyjne

Monika Brodka mówiła Annie Gacek, że repertuar folklorystyczny był pierwszym, którego się w życiu nauczyła. - Beskid Żywiecki i wszystkie okoliczne regiony są bardzo muzykalne. W każdej wiosce, każdej mniejszej miejscowości jest jakaś kapela góralska, która gra, występuje, śpiewa, tańczy. To nie jest kwestia wyboru. To taki lifestyle - stwierdziła.

Elektryczny finał piątej edycji Męskiego Grania >>>

Zdaniem artystki tegoroczna trasa Męskiego Grania była mocno wspominkowa. - Super jest to, że młodsza publiczność ma szansę poznać repertuar polskiego rocka. Ci starsi mogą go sobie przypomnieć w nowym wydaniu. To duże emocje i duża wrażliwość uruchamia się u publiczności. Bardzo się cieszę, że znalazłam się na tej trasie, bo nie jestem do końca kojarzona z takim graniem - mówiła Brodka w "Offensywie".

Męskie Granie - wywiady, informacje, zdjęcia >>>

Artystka stwierdziła, że jest dużo polskiej muzyki, której nie zna i chętnie ją "odgrzebuje". Częściowo to dzięki znajomym, którzy lubują się w słuchaniu muzyki z winyli.

- Chętnie kupują muzykę Niemena, jego nieoczywiste albumy, których nie znałam do tej pory. Jestem fanką Gaygi. Jest taki utwór "Chodzę, stoję, siedzę, leżę" i on jest moim faworytem. Marek Biliński i ten okres polskiej muzyki elektronicznej jest bardzo ciekawy. Przygotowywałam dla znajomego ze Stanów składankę z moją ulubioną muzyką polską i znalazła się na niej Wanda Warska, Novi Singers. To naprawdę ciekawie  pogrzebać sobie w tej muzyce - opowiadała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadziła Anna Gacek.

"Offensywy" można słuchać w każdy piątek od godz 22.05 do północy.

(mp, ei)

Czytaj także

Lily Allen: Lady Gaga jest męczennicą. Umiera za swoją sztukę

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 21:41
- Nie chcę rywalizować z nikim. Tu chodzi o kreatywność, a nie o ściganie się. Tymczasem dziś duży nacisk kładzie się właśnie na konkurencję. Może ktoś zarabia na tym pieniądze? Nie wiem kto ani dlaczego - mówi Lily Allen. Wokalistka wystąpi na Orange Warsaw Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Florence Welch: momenty między koncertami dają mi w kość

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 16:20
- Na scenie dajesz dużo z siebie, tak bardzo nie chcesz zawieść ludzi, to wszystko jest jednak wyczerpujące energetycznie i mocno emocjonalne. Myślę, że to tłumaczy moje łzy - mówi Florence Welch, z którą rozmawiała Anna Gacek. Artystka była gwiazdą zakończonego w niedzielę Orange Warsaw Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Lachowicz: koncerty były przeżyciem, gdy miałem kilkanaście lat

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 18:13
- Najbardziej ekstremalne warunki miałem na koncercie w Andrychowie. Czułem, że pomyliliśmy imprezy. Skończyło się to wielką awanturą, rzucaniem nożami, trzeba było uciekać. Temperatura, która jest teraz na OFF-ie, to nic w porównaniu z tym - wspomina w audycji "Myśliwiecka 3/5/7" Jacek Lachowicz.
rozwiń zwiń