X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grzegorz Turnau: to są piosenki z mojego prywatnego "songbooka"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 13:15
Artysta opowiedział o swojej anglojęzycznej płycie "Bedford school", na którą złożyły się utwory towarzyszące mu od dzieciństwa i te które ukształtowały go jako piosenkarza. 
Grzegorz Turnau i Marek Niedźwiecki
Grzegorz Turnau i Marek NiedźwieckiFoto: Ola Budka/Polskie Radio

Okładka płyty "Bedford school" Okładka płyty "Bedford school"

– Gdybym miał zaśpiewać wszystkie piosenki, które lubię i umiem, to byłby to album dziesięciopłytowy. Musiałem, zdając się nawet na przypadek, skreślać niektóre utwory. To wybór z listy, która towarzyszyła mojej rodzinie i przyjaciołom. To są piosenki z mojego prywatnego "songbooka" – wyjaśnia Grzegorz Turnau. 

Niedoszły absolwent muzycznej podstawówki rok szkolny 1980/81 spędził w angielskiej Bedford School, gdzie ponownie polubił fortepian, starając się dobrać ze słuchu właściwe akordy do ulubionych piosenek Lennona i McCartney’a. "Niektóre z nich są starsze ode mnie, inne – poza kilkoma wyjątkami – pochodzą z lat 70. i 80. A przecież te błyskotliwe utwory mogłyby równie dobrze powstać dopiero wczoraj – nie ma w nich niczego, co można by uznać za przebrzmiałe" – mówi Grzegorz Turnau. "Jest też ten album oczywistym wyrazem podziwu dla wszystkich moich IDOLI, a także osobistą pamiątką dla tych, którzy podzielali (i wciąż dzielą) moje fascynacje i którzy bywali świadkami moich późnonocnych rejsów po śpiewnikach, nierzadko nucąc ze mną".

Tu można posłuchać pierwszej godziny "Markomanii" z 10 listopada 2018 >>>

Tu można posłuchać pierwszej godziny "Markomanii" z 10 listopada 2018 >>>

Charakter albumu określa taka właśnie niezobowiązująca, domowa atmosfera: od kameralnych piosenek z towarzyszeniem samego pianina, poprzez nasycone irlandzkim brzmieniem utwory nagrane z zespołem Shannon i jego charyzmatyczną wokalistką Marią Rumińską, aż po mocniejsze akcenty z udziałem stałych współpracowników Grzegorza (Cezary Konrad, Jacek Królik, Robert Kubiszyn, Robert Majewski oraz Leszek Szczerba). Natomiast całość brzmienia album zawdzięcza Leszkowi Kamińskiemu. Na płycie, poza autorską piosenką tytułową, odnaleźć można nowe, "turnauowskie" aranżacje utworów znanych z repertuaru takich artystów jak The Beatles, Paul McCartney, Billy Joel, Donald Fagen, Sting czy Queen.

"Bedford school" swoją premierę miała 9 listopada. 

***

Tytuł audycji: Markomania
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Gość: Grzegorz Turnau (muzyk)
Data emisji: 10.11.2018
Godzina emisji: 11.09, 12.14

mat.prom/kw/gs

Czytaj także

Katie Melua zagrała w "Markomanii"!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 13:00
W środę 3 października lubiana w naszym kraju Katie Melua wystąpiła w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Maria Jopek: zawsze mam stres przy premierze nowej płyty

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 12:15
Gościem Marka Niedźwieckiego była Anna Maria Jopek. Okazją do spotkania jest premiera nowego albumu artystki.
rozwiń zwiń