Jacek Cygan: pejzaż polskiej piosenki jest niesamowicie bogaty

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 12:55
– Piszę co się stało z tymi piosenkami i jak one żyją. To połączenie przeszłości i dnia dzisiejszego, jest dla mnie w tej książce najważniejsze – mówił w audycji Jacek Cygan, który wydał właśnie książkę "Odnawiam duszę. Piosenki, ludzie czas". 
Jacek Cygan i Marek Niedźwiecki
Jacek Cygan i Marek NiedźwieckiFoto: Ola Budka


Okładka książki "Odnawiam duszę" Okładka książki "Odnawiam duszę"

Piosenki, które nuci cała Polska. Ludzie, których nigdy nie zapomnimy. Czas, który pozostał w naszych sercach.

Dobry autor tekstów to ktoś, kto słowami odmienia ludzkie dusze. Można by rzec – odnawia je. Nikt nie wie tego lepiej niż Jacek Cygan, który odnawia dusze, pisząc inspirujące, dowcipne i wzruszające teksty. Wszyscy je znamy, ale za ich powstaniem często kryją się tajemnice, które teraz możemy odkryć.

Tu można posłuchać pierwszej godziny "Markomanii" z 30 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny "Markomanii" z 30 listopada >>>

W książce znajdziemy bardzo osobiste wspomnienie o Zbyszku Wodeckim, niezwykłe historie o tym, jak na prośbę Anny Dymnej pan Jacek napisał piosenkę specjalnie dla Ewy Błaszczyk, albo jak dla Grzegorza Markowskiego w jedną noc stworzył jeden z największych przebojów Perfectu. Poznamy też historię Edyty Górniak, która nie obawiała się pewnej nocy sama wyruszyć w podróż pociągiem pełnym rezerwistów.

W zabawnych i wzruszających opowieściach kryje się prawda o niezwykłych artystach, ich osobowościach i talencie. O ludziach bardzo nam bliskich, jak starzy, dobrzy znajomi. – W tej książce piszę m.in. to, że tekst i muzyka płynie pod dyktando czasu – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Jackiem Cyganem, która odbyła się w drugiej godzinie audycji.

***

Tytuł audycji: Markomania
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Gość: Jacek Cygan (autor tekstów piosenek, poeta)

Data emisji: 30.11.2019
Godzina emisji: 12.12

kw

Czytaj także

Muzyka Mietka Kosza wciąż inspiruje. Krzysztof Gradziuk o płycie "Unfinished Story – Remembering Kosz"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 13:00
– Było kilka powodów, dlaczego postanowiliśmy przypomnieć postać niewidomego pianisty. Jednym z nich był fakt, że wychowałem się w Zamościu, mieście, gdzie jest klub imienia Mieczysława Kosza. Tam stawiałem pierwsze kroki jazzowe – wspomina Krzysztof Gradziuk, mówiąc o wydanej w 2007 roku płycie "Unfinished Story – Remembering Kosz" tria RGG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Ostrowska: nie lubię sytuacji, gdy coś trzeba

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 13:13
– Z tego powodu nie było nowego materiału studyjnego przez 12 lat. Jak słyszę, że trzeba nagrać płytę, to mam od razu jeża na plecach – przyznaje wokalistka w "Markomanii". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez kolęd, lecz świątecznie. Basia Stępniak-Wilk w "Markomanii"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 11:30
– Jest trochę utworów o śniegu, trochę o choince, trochę o Bożym Narodzeniu. Są też piosenki, które zahaczają o Boże Narodzenia bardzo symbolicznie. Dla wielu osób będą to nowe dźwięki i nowe brzmienia – tak Basia Stępniak-Wilk opisuje swój świąteczny album zatytułowany "Piosnek krzynkę pod choinkę", który ukaże się na początku grudnia.
rozwiń zwiń