Czyżykiewicz: tych poetów chciałem mieć przy sobie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 14:52
Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, czy Zbigniew Herbert – to autorzy, do których tekstów piosenki nagrał Mirosław Czyżykiewicz. Tak powstała płyta "Ma Chérie”. I, jak zdradził w Trójce muzyk, na tym nie koniec tej przygody.
Audio
  • Mirosław Czyżykiewicz o płycie "Ma Chérie” (Markomania/ Trójka)
Mirosław Czyżykiewicz podczas koncertu w Trójce
Mirosław Czyżykiewicz podczas koncertu w Trójce Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Pieśniarz, gitarzysta, poeta i bard był gościem Marka Niedźwieckiego. W audycji "Markomania” opowiadał m.in. o tym, jak powstawała jego ostatnia płyta. - Skupiłem się na moich ulubionych poetach. Zebrałem tomiki takich twórców jak Zbigniew Herbert, Cyprian Kamil Norwid, czy Jacek Kaczmarski. I przyznam, że bardzo długo to trwało... Tych akurat poetów chciałem mieć przy sobie i sądzę, że nie jest to koniec tej przygody. Mam już materiał na kolejna płytę – mówił Mirosław Czyżykiewicz.

Wydana kilka miesięcy temu płyta "Ma Chérie”, zdaniem jej autora, już mogłaby być zmieniana. - Szczerze mówiąc chętnie podszedłbym do niej jeszcze raz i zrobiłbym część rzeczy inaczej. Ja jestem trochę marudny, jeśli o to chodzi. Wydaje mi się, że piosenki żyją, zmieniają się, piosenki często stają się bardziej drapieżne, a płyta jest jakby notatką z pierwszych wrażeń – tłumaczył artysta.

Zapraszamy do wysłuchana całej rozmowy, w której Mirosław Czyżykiewicz opowiada m.in. o tym, jak pisze muzykę i na czym polega "rewitalizacja piosenek".

Na "Markomanię" zapraszamy w każdą sobotę o godz. 10.00.

(ei)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Marek Niedźwiecki

Czytaj także

Zbigniew Hołdys o kultowym albumie "Perfect"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 14:17
- Do pewnego momentu w życiu byłem przekonany, że wystarczy talent, dziś jestem przekonany, że decyduje talent, ale on nie wystarczy. Potrzeba też tytanicznej pracy – mówi gość Marka Niedźwieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kiljański: wracam do Kai, do Kayaxu jak syn marnotrawny

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 15:00
Artysta opowiadał Markowi Niedźwieckiemu w audycji "Do południa" o swoim albumie "Powroty", który będzie miał premierę we wtorek. - Tę płytę, całą zaśpiewaną po polsku obiecałem mojej mamie - mówi Krzysztof Kiljański
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Markomania" nad brzegiem morza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 20:42
Nie ma nic lepszego na spokojne sobotnie przedpołudnie niż spotkanie z Markiem Niedźwieckim i muzyką.
rozwiń zwiń