Mistrz i Wojtek Mazolewski. Po występie na Dziedzińcu Kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 22:00
– Tytuł tego cyklu jest zaproszeniem do poszukania w sobie, w swojej drodze muzycznej, momentów i inspiracji, które spływają poprzez kontakt z muzyką – mówił Wojtek Mazolewski tuż po koncercie na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego motywem przewodnim była relacja Mistrz-Uczeń. Mistrzem Wojtka Mazolewskiego był Krzysztof Komeda.
Wojtek Mazolewski w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Wojtek Mazolewski w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: W. Kusiński/ PR

Posłuchaj
25:45 2020_07_25 21_16_21_PR3_Lista_osobista.mp3 Wojtek Mazolewski o muzycznych inspiracjach i planach artystycznych (Lista osobista/Trójka)

 

Wojtek Mazolewski i współpracujący z nim muzycy od lat inspirują się muzyką Krzysztofa Komedy. – Moje pierwsze spotkania z jego muzyką przypadły na lata 80., miałem może kilkanaście lat. Pamiętam wieczorki u znajomych, którzy mieli gramofon i np. płytę "Astigmatic". Były to pierwsze lekcje muzyki. To tam otwierała się chęć tworzenia – wspominał.

Komeda Quintet - Astigmatic [Official Audio]/Polish Jazz

W związku z pandemią występ odbył się z ograniczonym udziałem publiczności i był transmitowany online na kanale Youtube i na fanpage'u Narodowego Centrum Kultury. Mimo trudności artysta powoli pracuje nad kontynuacją działalności jednego ze swoich pierwszych projektów – yassowego Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. 

– Za chwilę przyjdzie czas na Pink Freud. Pracujemy nad czymś ważnym, ale teraz czekamy na przestrzeń i znak, że możemy się z tym pokazać. Kwintet też jest gotowy na nowy album, ale wewnętrznie czuję, że to jeszcze nie jest moment na to, żeby zacząć koncertować. Te zespoły potrzebują rozbiegu, ale i długiej bieżni. Jesteśmy przyzwyczajeni do grania długich i poważnych tras. Budzenie zespołu na jedną chwilę nie do końca ma sens w takich czasach jak teraz – mówił Wojtek Mazolewski w rozmowie z Piotrem Metzem.

Wojtek Mazolewski Trio na "Dziedzińcu Kultury" Foto: mat. promocyjneWojtek Mazolewski Trio na "Dziedzińcu Kultury" Foto: mat. promocyjne

Zapraszamy do zapoznania się z całością nagranej rozmowy, w której Wojtek Mazolewski zaprezentował Słuchaczom Trójki nowy, niezatytułowany jeszcze, utwór.

***

Dziedziniec Kultury to cykl letnich imprez kulturalnych. W piątkowe wieczory lipca i sierpnia spotykamy się podczas organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury koncertów i warsztatów. Cykl zainaugurował pianista Marcin Masecki, który zaprezentował swoje interpretacje utworów Theloniousa Monka.

***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Wojtek Mazolewski (basista i kontrabasista jazzowy)
Data emisji:
 25.07.2020
Godzina emisji: 21.16

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Wojtek Mazolewski Quintet zagrał prestiżową sesje dla Gillesa Petersona

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 13:00
Gilles Peterson, legenda brytyjskiego dziennikarstwa muzycznego, zaprezentował w poniedziałek wyjątkową live sesję kwintetu Wojtka Mazolewskiego w swoim radiu Worlwide.fm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojtek Mazolewski: muzyka Komedy ma silny polski pierwiastek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 22:00
O wadze twórczości Krzysztofa Komedy dla polskiej muzyki nikogo nie trzeba przekonywać. Z twórczością legendarnego jazzmana postanowił zmierzyć się na swojej najnowszej płycie Wojtek Mazolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojtek Mazolewski Quintet gra Komedę. Obejrzyj koncert!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 20:00
Mazolewski i muzycy jego kwintetu: Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok i Qba Janicki od lat inspiruje się muzyką Krzysztofa Komedy. Jednak, impulsem do zagłębienia w jego twórczość był koncert WMQ w Londynie podczas prestiżowej serii "Church of Sound". Zespół Wojtka Mazolewskiego prócz autorskich kompozycji zaprezentował londyńskiej publiczności specjalny projekt "Polish Jazz" poświęconym legendom polskiego jazzu w tym w dużej części muzyce Komedy.
rozwiń zwiń