Afrojax: Kate Bush jest miłością mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 20:00
Lider Afro Kolektywu nie opowiadał w Trójce o rewelacyjnej płycie "Piosenki po polsku", lecz o swoich zaskakujących fascynacjach muzycznych. Na "Liście osobistej" Afrojaxa nie zabrakło brazylijskiej klasyki i arabskiego popu.
Audio

Michał Hoffmann, jak brzmi prawdziwe nazwisko Afrojaxa, znany jest głównie jako lider Afro Kolektyw, specjalizującego się w "organicznym", granym na żywo hip hopie. Nowa płyta formacji - "Piosenki po polsku" - zaskoczyła bardziej melodyjnymi i piosenkowymi, ale też aranżacyjnie oraz harmonicznie wyrafinowanymi formami. I pozwoliła przypuszczać, że muzyczna erudycja Afrojaxa i paczki wykracza daleko poza wąskie hip hopowe czy popowe ramy.

- Miałem szczęście wychowywać się w bardzo muzykalnym domu - przyznaje Michał Hoffman w rozmowie z Piotrem Metzem. - Tata był przez chwilę basistą, a już w brzuchu matki słuchałem Pink Floydów oraz Kate Bush. To była epoka magnetofonów szpulowych, potem przyszły kasety i punk rock, który pozwolił mi odkryć, że, aby coś istotnego muzycznie powiedzieć, nie trzeba być wirtuozem.

Potem kolega z liceum odkrył przed Hoffmannem świat rapu i hip hopu. Dorastającemu Michałowi ten świat wydał się atrakcyjny... bo łatwy, zwłaszcza dla osoby o tak leniwej naturze jak jego. Dziś uświadamia sobie, jak bardzo się mylił... Opanowanie warsztatu wokalnego oraz producenckiego na zadowalającym poziomie zajęło mu dziesięć lat!

- Technika samplingu pozwala stworzyć takie rzeczy, które świetnemu kompozytorowi czy instrumentaliście być może nawet nie przyszłyby do głowy - zdradza raper znany z zamiłowania do żywego grania - Niestety nie bylem w tym zbyt dobry...

Do jakich wniosków doszedł Michał Hoffmann po blisko osiemnastu latach czynnego muzykowania? "Formę piosenki opanowało do mistrzostwa zaledwie kilka osób na świecie", a "najlepsi wokaliści wywodzą się z krajów arabskich" - to tylko niektóre z nich.

Więcej o muzycznych fascynacjach Afrojaxa oraz jego nietypowej drodze artystycznego rozwoju w nagraniu rozmowy, poprowadzonej w audycji "Lista osobista" przez Piotra Metza.

Zobacz więcej na temat: Kate Bush tata

Czytaj także

Afrokolektyw: Ciągle staramy się grać na własnych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 14:40
Michał Hoffmann, lider warszawskiej grupy hip hopowej w "Stacji Kultura" zdradził szczegóły związane z nadciągającym czwartym krążkiem zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera Afro Kolektywu: chcieliśmy uchwycić na taśmie nasze wspólne granie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 13:00
W poniedziałek 23 stycznia do sklepów trafią "Piosenki po polsku" - piąty album w dorobku mistrzów "organicznego hip-hopu". Lider formacji Afrojax wyjaśnił na antenie Trójki, dlaczego i na jak długo zespół rozstał się z funkiem i rapem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afro Kolektyw: Kobietom jesł łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2012 15:00
"Piosenki po polsku" opowiadają o nierównych związkach, o tym, dlaczego trudno jest być chłopcem i dlaczego z wiekiem nie chce się już nam uprawiać seksu. Tak przynajmniej twierdzili w Trójkowej "Offensywie" muzycy Afro Kolektywu.
rozwiń zwiń