Urszula Dudziak: zazdroszczę talentu swojej córce ...

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 15:00
Mika Urbaniak i jej ojciec Michał, Bobby McFerrin oraz Jerzy Kosiński to tylko kilku bohaterów niezwykłej autobiografii, która wkrótce - w autorskiej interpretacji - zagości na antenie Trójki.
Audio
  • Urszula Dudziak o kulisach powstawania jej autobiografii
Urszula Dudziak
Urszula Dudziak Foto: fot. PR/G. Darmetko

Na razie sama Urszula Dudziak rozmawiała z Piotrem Metzem.

"Wyśpiewam wam wszystko" - ten tytuł nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do książkowego debiutu wybitnej jazzmanki,  w wersji na audiobooku. Artystka bowiem nie tylko sama czyta swoje wspomnienia, lecz także wzbogaca je wokalnymi wstawkami. Ale i książkowe wydanie odbiega od stereotypowej autobiografii. To właściwie zbiór 120 krótkich anegdot i scenek wybranych z bogatej biografii Dudziak. A już dziś artystka zapowiada liczne kontynuacje, dotyczące najważniejszych momentów oraz osób w jej życiu. Jedną książkę poświęci na pewno swojemu wieloletniemu partnerowi, Jerzemu Kosińskiemu .

- Jemu po prostu należy się taka opowieść - mówi gość trójkowej "Listy osobistej" . - Zwykle pokazuje się mroczne strony Jerzego, a on był także bardzo czułym, opiekuńczym i delikatnym człowiekiem.

Urszula Dudziak przyznaje, że spotkanie Kosińskiego oraz artystyczny sukces w Nowym Jorku (który, jak przyznaje, zawdzięcza swojemu ówczesnemu mężowi Michałowi Urbaniakowi) to dwa najważniejsze wydarzenia w jej życiu. Do najbardziej wzruszających należy natomiast tryumfalny powrót do Warszawy i występ w duecie z Bobbym McFerrinem w Sali Kongresowej.

- Byłam naprawdę przerażona, a przed występem wręcz się popłakałam - wspomina gość Piotra Metza . - Ale polska publiczności przyjęła mnie z niesamowitą akceptacją i miłością. Czułam się, jakbym wróciła do domu rodzinnego i trafiła w ramiona matki. Ten koncert ostatecznie utwierdził mnie w przekonaniu, że jestem "okej" jako wokalistka i kobieta.

Dziś odnieść można wrażenie, że Urszula Dudziak więcej uwagi poświęca karierze swojej córki, Miki Urbaniak (premiera drugiego albumu wkrótce) niż własnym dokonaniom. - Ona wciąż nie może się uporać z obciążeniem w postaci słynnych rodziców - zdradza zatroskana matka. - A przecież to taki wybitny, samorodny talent, o którym ja mogę tylko marzyć. Tomasz Stańko mówi o "najwyższej półce", a amerykańscy jazzmani nazywają Mikę swoją "czarną siostrą". 

- Raz tylko poczułam, że nie jestem od niej gorsza - zdradza Dudziak z lekkim wstydem. - Gdy nie była w stanie powtórzyć breaku z "Papai"...

"Listy osobistej" na antenie Trójki można słuchać w każdą sobotę tuż po 19. Zapraszamy!

Czytaj także

Dziewczyna, która kocha siebie słuchać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 15:24
Rzeźbiła, pisała, kręciła filmy. W końcu pozazdrościła siostrze, mamie i tacie i postanowiła rozpocząć karierę muzyczną. O muzyce rodem ze snu mówiła w Czwórce Kasia Urbaniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 stycznia: Michał Urbaniak skończył 69 lat!

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 16:59
Światowej sławy jazzman i kompozytor opowiedział w Czwórce m. in. o życiowych zwrotach akcji, odwzajemnionej miłości do muzyki i męskiej przyjaźni z Andrzejem Makowieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak: wolności nauczyłem się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 11:00
- Samo granie jazzu było dla mnie rodzajem protestu – mówił w Dwójce znakomity muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podrywam publiczność jak mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 20:00
- Gdy wychodzę na scenę obdarowuję ludzi czymś tak specjalnym, kojącym, jak terapia. A jednocześnie podrywam, bo publiczność jest dla mnie uosobieniem mężczyzny i chcę, by się we mnie na zabój zakochała - opowiada w Trójce Urszula Dudziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Dudziak: Piszę jak Jerzy Kosiński

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 14:00
Słynna wokalistka jazzowa opowiedziała w czwórkowej "Stacji Kultura" o wydanej właśnie autobiografii i zdradziła plany stworzenia własnej opowieści o twórcy "Malowanego ptaka".
rozwiń zwiń