Słucham: Wolność - "Mój dom"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 10:00
- Kiedyś wydawało mi się, że nie można wyjechać z Polski, żeby być Polakiem. Teraz Europa dla młodych ludzi to tak naprawdę kilka województw. Dzisiaj jestem w Polsce, jutro w Holandii. W Anglii, w Niemczech, wszędzie możesz być Polakiem. Podoba mi się to - mówi Kuba Płucisz, twórca piosenki "Mój dom", dawny lider zespołu IRA.
Audio
  • "Mój dom" to był wielki przebój IRY (Do południa/Trójka)
Zespół IRA podczas koncertu w 2007 r. Na pierwszym planie wokalista  Artur Gadowski
Zespół IRA podczas koncertu w 2007 r. Na pierwszym planie wokalista Artur GadowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

IRA została założona w Radomiu, debiutowała pod koniec lat 80. - Pierwsza płyta przeszła w zasadzie bez echa. Album "Mój dom" wbrew pozorom nie zaistniał od razu na rynku. Ukazał się na kasecie, muzycy dość długo szukali wydawcy. Nie było dużego zainteresowania. Potem nagle do radia trafiła piosenka "Mój dom" i okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę. Utwór doskonale opowiadał o tym, co się dzieje w Polsce, o zmianach systemowych i zmianach muzycznych - ocenia Tomasz Żąda z redakcji muzycznej Trójki.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Trójkowa powtórka z historii >>>

Zespół sprzedał ponad milion egzemplarzy płyty "Mój dom", na koncerty przychodziły tłumy młodych ludzi, którzy chcieli usłyszeć rockowe brzmienie i głos Artura Gadowskiego, który stał się twarzą grupy.

IRA "Mój dom": "Ta płyta ustawiła nas na kilka lat"

W ciągu 20 lat jakie upłynęły od ukazania się albumu zespół zmienił skład. Kuba Płucisz nie jest już jego liderem, choć pracuje nad nowymi wersami utworów. Pracuje w Polsce, choć mieszka za jej granicami. Czy wiele się dla niego zmieniło w kraju? - Pojawiły się piękne sklepu, lepsze drogi, jednak w głowach Polaków jeszcze ze mało się zmieniło, ale zmieni się. Wierzę wciąż, że się zmieni - podkreśla.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(gs, ei)

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Jeszcze będzie przepięknie"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 14:46
Piosenka grupy Tilt zatytułowana "Jeszcze będzie przepięknie" otwiera nasz cykl specjalny, w którym Jan Niebudek przedstawia najważniejsze wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza przez pryzmat związanych z nimi piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Tolerancja"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 13:48
- Utwór powstał na kolanie, w rumorze domowym, w towarzystwie dzieci i gości. W chwilach, kiedy na szybko muszę coś poważnie powiedzieć, odnoszę się do ewangelii. Utwór "Tolerancja" jest niczym innym jak zebraniem pewnych sugestii, zaleceń ewangelicznych, które znamy wszyscy, ale nie odnosimy ich wprawnie do sytuacji, które dotyczą nas i bliźnich - opowiada Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń