Słucham: Wolność - "To nie ja"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 19:19
Edyta Górniak poprosiła Jacka Cygana, żeby napisał tekst, który dobrze będzie brzmiał także dla zagranicznych słuchaczy. Nie powiedziała jednak, że wykona ją na konkursie Eurowizji...
Audio
Edyta Górniak wita się na lotnisku Okęcie z matką i siostrą po powrocie do Polski z Eurowizji.
Edyta Górniak wita się na lotnisku Okęcie z matką i siostrą po powrocie do Polski z Eurowizji.Foto: PAP/Wojciech Stein

Dla Polaków to był nie tylko najbardziej pamiętny Konkurs Piosenki Eurowizji, ale też jedno z najgłośniejszych kulturalnych wydarzeń w historii po roku 1989. Wieczorem 30 czerwca 1994 roku Edyta Górniak swoim występem w Point Theatre w Dublinie podbiła serca kilka milionów telewidzów na całym świecie. Wokalistka brawurowo wykonała kompozycję Stanisława Syrewicza ze słowami Jacka Cygana zatytułowaną "To nie ja". Autor tekstu wspominał, że już na próbach miał dobre przeczucia.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

- Wśród organizatorów wyróżniała się niezwykle wulkaniczna Irlandka, którą nazywaliśmy "Szefową". Ta "Szefowa" przed koncertem zrobiła sobie gazetkę ścienną na własny użytek. Na jednej ścianie wywiesiła zdjęcia wszystkich uczestników festiwalu, a na drugiej ogromne zdjęcie Edyty i napisała na nim "Eurovision Warsaw 1995" - wspominał Jacek Cygan.

Trójkowa powtórka z historii >>>

Utwór "To nie ja" przed konkursem miał już za sobą radiową premierę, ale na Liście Przebojów Programu Trzeciego nie radził sobie najlepiej. - Piosenka zadebiutowała na 40. miejscu, potem wskoczyła na 31. - opowiadał Marek Niedźwiecki. - To nie była piosenka listowa. Królowały wtedy utwory Hey i Edyty Bartosiewicz, ale tydzień po Eurowizji z 31. wskoczyła od razu na miejsce pierwsze.

Choć Edyta Górniak w Dublinie nie zdobyła głównej nagrody, zajęła drugie, to dla wielu Polaków stała się prawdziwą bohaterką, która w trudnych czasach transformacji udowadniała, że "Polak potrafi".

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

bch/mp

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Jeszcze będzie przepięknie"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 14:46
Piosenka grupy Tilt zatytułowana "Jeszcze będzie przepięknie" otwiera nasz cykl specjalny, w którym Jan Niebudek przedstawia najważniejsze wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza przez pryzmat związanych z nimi piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Tolerancja"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 13:48
- Utwór powstał na kolanie, w rumorze domowym, w towarzystwie dzieci i gości. W chwilach, kiedy na szybko muszę coś poważnie powiedzieć, odnoszę się do ewangelii. Utwór "Tolerancja" jest niczym innym jak zebraniem pewnych sugestii, zaleceń ewangelicznych, które znamy wszyscy, ale nie odnosimy ich wprawnie do sytuacji, które dotyczą nas i bliźnich - opowiada Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Mój dom"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 10:00
- Kiedyś wydawało mi się, że nie można wyjechać z Polski, żeby być Polakiem. Teraz Europa dla młodych ludzi to tak naprawdę kilka województw. Dzisiaj jestem w Polsce, jutro w Holandii. W Anglii, w Niemczech, wszędzie możesz być Polakiem. Podoba mi się to - mówi Kuba Płucisz, twórca piosenki "Mój dom", dawny lider zespołu IRA.
rozwiń zwiń