Słucham: Wolność - "Berlin Zachodni"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 14:17
"Berlin Zachodni", wielki hit Big Cyca, to reportaż z podróży pociągiem. Zespół był zaskoczony, że w 1989 roku do Berlina nikt nie jechał w celach turystycznych. W pociągu wypełnionym po brzegi ludźmi zrodził się pomysł na piosenkę.
Audio
Zespół Big Cyc podczas koncertu sylwestrowego Sylwestrowa Moc Przebojów - Zakochaj się w Warszawie w 2012 roku
Zespół Big Cyc podczas koncertu sylwestrowego "Sylwestrowa Moc Przebojów - Zakochaj się w Warszawie" w 2012 rokuFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Teraz postrzegamy Berlin jak zwykłe europejskie miasto, ale dla pokolenia rodziców dzisiejszej młodzieży Berlin był bramą do wielkiego świata. O tym, jak Polacy postrzegali zachodnią część tego miasta, z lekkim przekąsem zaśpiewał Big Cyc.

- Zespół Big Cyc to jest w naszych, polskich realiach zespół odpowiadający grupie Toy Dolls w realiach zachodnich, czyli to jest taki rock and rollowy kabaret albo kabaretowy rock and roll. Wszystko z jajem, do wszystkiego dystans, mimo, że to są bardzo sprawni muzycy - mówi Piotr Stelmach z redakcji Muzycznej Trójki.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Latem 1989 roku zespół wyruszył pociągiem do Berlina Zachodniego na zaplanowany tam koncert. - Pamiętam, że myśmy byli w pewnym szoku, kiedy wsiedliśmy do pociągu z gitarami i jechaliśmy po prostu na koncert. Okazało się, że w tym pociągu nie ma turystów, tylko sami przemytnicy. Wieźli przeróżne towary, nie zawsze nielegalne. Często była to żywność, masło, kury, pełna egzotyka - wspomina Krzysztof Skiba, współzałożyciel zespołu. Wszystkimi tymi dobrami Polacy handlowali na czarnym rynku w Berlinie Zachodnim.

Trójkowa powtórka z historii >>>

W pociągu wypełnionym po brzegi ludźmi zrodził się pomysł na piosenkę. - Stwierdziłem, że to jest genialny temat, że trzeba to opisać. Jest to taka piosenka o charakterze reportażowym. Wówczas bardzo szybko zawędrowała na listę przebojów Marka Niedźwieckiego i była tam wielkim hitem - mówi Skiba.

Piotr Stelmach zwraca uwagę, że piosenka jest bardzo prawdziwa, mimo jej wesołej formy. - Ta piosenka ma dosyć prześmiewczy charakter, bo traktuje o całej tej fali szybkiej emigracji, która miała na dwa dni wyjechać, nie spać, posprzedawać co się da i przyjechać obładowana markami niemieckimi. Takie były realia, taka była Polska, tacy byli Polacy, którzy chcieli czegoś więcej - mówi Stelmach.

"Berlin Zachodni" znalazł się w 1990 roku na pierwszym albumie Big Cyca "Z partyjnym pozdrowieniem". Kaseta sprzedała się w nakładzie miliona egzemplarzy, była dostępna na każdym łóżku polowym i w każdej bazarowej "szczęce".

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

bk, gs

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Tolerancja"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 13:48
- Utwór powstał na kolanie, w rumorze domowym, w towarzystwie dzieci i gości. W chwilach, kiedy na szybko muszę coś poważnie powiedzieć, odnoszę się do ewangelii. Utwór "Tolerancja" jest niczym innym jak zebraniem pewnych sugestii, zaleceń ewangelicznych, które znamy wszyscy, ale nie odnosimy ich wprawnie do sytuacji, które dotyczą nas i bliźnich - opowiada Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Mój dom"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 10:00
- Kiedyś wydawało mi się, że nie można wyjechać z Polski, żeby być Polakiem. Teraz Europa dla młodych ludzi to tak naprawdę kilka województw. Dzisiaj jestem w Polsce, jutro w Holandii. W Anglii, w Niemczech, wszędzie możesz być Polakiem. Podoba mi się to - mówi Kuba Płucisz, twórca piosenki "Mój dom", dawny lider zespołu IRA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Warszawa"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:57
"Warszawa" jeden z największych przebojów grupy T.Love. Piosenka po raz pierwszy zostaje wydana w 1991 roku. Powstaje jednak nieco wcześniej, bo już 89 roku, w pewnej londyńskiej restauracji, w której pracował wówczas lider grupy Muniek Staszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "To nie ja"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 19:19
Edyta Górniak poprosiła Jacka Cygana, żeby napisał tekst, który dobrze będzie brzmiał także dla zagranicznych słuchaczy. Nie powiedziała jednak, że wykona ją na konkursie Eurowizji...
rozwiń zwiń