Słucham: Wolność - "Żyję w kraju"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 14:43
- Ludzie na naszych koncertach śpiewają ją najgłośniej ze wszystkich piosenek. Dobre emocje staram się przekładać gdzieś poza temat piosenek związanych z naszym krajem - mówi Krzysztof "Grabaż" Grabowski.
Audio
  • "Grabaż" o "Żyję w kraju": ta piosenka będzie zawsze aktualna (Słucham: Wolność/Trójka)
Grabaż (Strachy na Lachy) z dyplomem i statuetką Mateusza
Grabaż (Strachy na Lachy) z dyplomem i statuetką MateuszaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- To był spory przebój, dwa razy wspiął się na szczyt Listy Przebojów Programu Trzeciego - przypomina Mariusz Owczarek, dziennikarz redakcji muzycznej Trójki. W wersji płytowej w piosence pojawia się słowo na "ch". Została również przygotowana wersja radiowa. To ona, ze zrozumiałych względów, pojawiała się częściej na antenie Trójki, choć zdarzyło się nam również przez pomyłkę emitować wersję pełną - przyznaje rozmówca Jana Niebudka
- Generalnie my jako społeczeństwo bardzo wyraźnie przesuwamy się w stronę nacjonalizmu i to nie jest zjawisko tylko polskie, trzeba je rozpatrywać w spektrum europejskim. Niepokoję się tym. Największą dyssatysfakcją jest dla mnie to, że w stronę nacjonalizmu, w stronę prawej strony idzie młodzież, która zawsze, odkąd sięgam pamięcią, była zorientowana europejsko. Z ufnością patrzyła w przyszłość i niczym się nie przejmowała - mówi wokalista zespołu Strachy na Lachy.

Jak dodaje, jest świadom tego, że wielu młodych ludzi ma teraz problemy, jak ułożyć sobie życie po  skończeniu edukacji. - Także nasi fani opuszczają Polskę, jadą szukać swojego szczęścia, gdzieś na Zachodzie. Widzę to na koncertach, że ludzi jest zdecydowanie mniej - mówi Krzysztof "Grabaż" Grabowski.

Czy coś się zmieniło od powstania piosenki? - Myślę, że ta piosenka zawsze będzie aktualna. My zawsze mieliśmy smykałkę to przekrętów, do bycia nieuczciwym, niesolidnym, niesłownym. To rzecz charakteryzująca nas, Słowian - ocenia muzyk.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(gs/mk)

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Trudno nie wierzyć w nic"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 11:58
Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy wraz ze znajomymi doszedł do wniosku, że twórczość grupy najczęściej jest podporą dla osób, które mają kłopoty z życiem duchowym oraz dla tych, którzy nie do końca podźwignęli się z rozterek życiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Anioł"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 11:50
Utwór "Anioł" powstał w czasie, gdy zespół Hey był u szczytu popularności i wciąż odczuwał presję. Refren piosenki - jak przyznaje współzałożyciel grupy Piotr Banach - oddaje stan emocjonalny, w jakim znajdowali się wtedy członkowie zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Jestem Bogiem"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 14:44
- Hiphopowcy byli kojarzeni z blokersami i nie mówiło się o nich dobrze - mówi Lidia Ostałowska z "Gazety Wyborczej", autorka reportażu o zespole Paktofonika. - Ta grupa udowodniła, że hip-hop nie jest sezonową zabawką kilkunastu dżentelmenów z ulicy, tylko potężnym ruchem - przekonuje znany z anteny Trójki Hirek Wrona.
rozwiń zwiń