OFF Festival: starzy znajomi, nowe otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 10:00
Wielu muzyków, których przyjazd ogłosiliśmy, już gościło na OFF Festivalu - ale nigdy z tą muzyką i pod tymi szyldami.
Audio
  • Artur Rojek o kolejnych gwiazdach OFF Festival 2016 (Gh Plus/Trójka)
Grupa Minor Victories
Grupa Minor VictoriesFoto: mat. promocyjne/facebook

Z tym większą radością i zainteresowaniem powitamy ich ponownie. Przed państwem Minor Victories, Liima, Zimpel/Ziołek, Mutoid Man, Powell i Mass Gothic.

Minor Victories

Określenie "supergrupa" bywa często nadużywane do sprzedawania nowych pomysłów starych wyjadaczy, ale jak inaczej nazwać skład, w którym spotkali się Rachel Goswell (wokalistka Slowdive), Stuart Braithwaite (gitarzysta Mogwai), Justin Lockey (gitarzysta Editors) i jego brat James Lockey, basista, z którym współtworzą kolektyw wideo Hand Held Cine Club? Minor Victories upierają się, by nazywać to po prostu zespołem, bowiem mamy do czynienia nie z chwilowym kaprysem, nie projektem, ale formacją, która powstała na solidnym fundamencie wspólnych fascynacji muzycznych i będzie trwać latami. Póki co czekamy na premierę albumu, zatytułowanego po prostu "Minor Victories" i zapowiadanego przez Play It Again Sam na czerwiec. Usłyszymy na nim m.in. duet Goswell z Markiem Kozelkiem. A od czerwca do sierpnia będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, by nauczyć się na pamięć płyty, promowanej znakomitym singlem "A Hundred Ropes".

Liima

Fińsko-duński skład, który rezyduje głównie w Berlinie, a płytę promowaną singlem "Amerika" wyda w kultowej brytyjskiej wytwórni - mały ten świat. Zespół nazywa się Liima i w jego skład wchodzą fenomenalny fiński perkusista Tatu Rönkkö oraz Mads, Casper i Rasmus, których znacie z grupy Efterklang, zawsze zresztą rytmem zafascynowanej. Już dziś śmiało możemy powiedzieć, że album Liima zatytułowany "ii", szykowany przez 4AD na drugą połowę marca, będzie jednym z najciekawszych debiutów tego roku.

Zimpel / Ziołek

Wacław Zimpel to wybitny klarnecista i znakomity improwizator, łączący klasyczne przygotowanie, swobodę free i ciekawość muzyki korzeni. Znany m.in. z formacji Hera, The Light czy Wacław Zimpel Quartet, a także wydanej niedawno, świetnej płyty solowej "Lines". Wiecznie poszukujący Kuba Ziołek jest stałym bywalcem OFF Festivalu. Lista jego zespołów i grup z którymi współpracuje jest równie długa, jak w przypadku Zimpla, ale kilka wymienić trzeba: choćby Starą Rzekę, Alameda 5, Ed Wooda, Innercity Ensemble, Kapital i T’ien Lai. Zimpel i Ziołek razem to zarówno ogromny potencjał, jak i wielka niewiadoma - czy może być lepszy powód, żeby zobaczyć ten koncert?

Mutoid Man

Głośno - tak, to odpowiednie określenie! - o nich było zanim jeszcze świat poznał pierwsze dźwięki. Trudno się dziwić, bo Mutoid Man to projekt w który zaangażowani są giganci alternatywnych obrzeży sceny metalowej: śpiewający gitarzysta Steve Brodsky z Cave In oraz bębniarz Ben Koller, znany z Converge i All Pigs Must Die. Razem z basistą Nickiem Cageao tworzą power trio, w którym absorbują - by potem wypocić na scenie - wszystko, co ciekawe w bezkompromisowym, okołometalowym graniu ostatnich dekad. Hymniczne, heavymetalowe refreny zderzają się więc u nich z frenetycznym progrockiem w stylu Mars Volta, by z psychodelicznych zakrętów wychodzić na wściekłą, hardcore’ową prostą. Koniecznie posłuchajcie ich potężnego debiutu "Bleeder" - chociaż na to, co spotka was na koncercie Mutoid Man, i tak nic was nie przygotuje.

Powell

Jak pisze o nim Resident Advisor, muzyka klubowa, której Powell chciał słuchać nie istniała, więc musiał ją sobie wymyślić. Brytyjski producent Oscar Powell twierdzi, że kocha post-punk i no wave, ale że brzmieniem jego pokolenia jest drum’n’bass, w swojej twórczości zderzył te estetyki, otrzymując muzykę taneczną, która jednocześnie jest szorstka, chropowata i niebezpieczna. Nagrywa dla własnej wytwórni Diagonal, ale też dla Liberation Technologies, sublabelu Mute i związanej z Boomkatem oficyny Death of Rave. Brzmi jak przyszłość.

Mass Gothic

Mass Gothic to nowa nazwa, ale powinna zwrócić uwagę przede wszystkim tych, którzy zasłuchiwali się w melancholijnych, łączących electro z rockiem, nagraniach nowojorskiej formacji Hooray For Earth. Jej lider Noel Heroux postanowił rozwiązać zespół w 2014 roku, by wymyślić się na nowo pod szyldem Mass Gothic. - Pozwoliłem sobie powrócić do początku - mówi. Zadebiutował więc ponownie, albumem "Mass Gothic" wydanym przez Sub Pop i kontynuuje swoją synthrockową odyseję, łącząc melancholię z postpunkową drapieżnością.

11. edycja OFF Festival Katowice odbędzie się w dniach od 5 do 7 sierpnia. Dotychczas potwierdzeni artyści to: Anohni, The Kills, Mudhoney, GZA, Lush, GusGus, Thundercat, Napalm Death, Jaga Jazzist, SBB, Sleaford Mods, Lightning Bolt, Andrew Weatherall b2b Roman Flügel, Brodka, Kaliber 44, Daniel Avery, Clutch, Beach Slang, Willis Earl Beal, Flatbush Zombies, Machinedrum, Yung Lean, Fidlar, Minor Victories, Liima, Zimpel / Ziołek, Mutoid Man, Powell, Mass Gothic

(mat. promocyjne)