OFF Festival: cały świat muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 19:30
Szeroko - i alternatywnie - pojmowana muzyka świata zawsze pojawiała się na OFF Festivalu, ale od 2014 roku, kiedy to uczciliśmy pamięć Oskara Kolberga, ma ona własne miejsce.
Audio
  • Artur Rojek o kolejnych gwiazdach OFF Festival 2016 (Gh+/Trójka)
Na zdj. Katarzyna Zedel i Marcin Lorenc z grupy Odpoczno
Na zdj. Katarzyna Zedel i Marcin Lorenc z grupy OdpocznoFoto: Bartosz Wojciechowski/PR

Jeden dzień na Scenie Eksperymentalnej tradycyjnie już poświęcimy tradycji – zarówno tym, którzy ją pielęgnują, jak i tym, którzy z nią polemizują. W tym roku na koncerty zapraszają Odpoczno, Islam Chipsy, Ata Kak, Janusz Prusinowski Kompania, Orlando Julius & the Heliocentrics oraz Jambinai.
 
Odpoczno

Na tym koncercie nie odpoczniecie, bo trudno będzie ustać w miejscu. Usłyszycie żarliwe wykonania muzyki ludowej z regionu opoczyńskiego w interpretacjach, które z jednej strony wyraźnie nawiązują do tradycji, ale wzbogacają ją twórczo m.in. o elementy muzyki improwizowanej i jazzu. Kwartet tworzą bowiem muzycy z bardzo różnymi doświadczeniami: Joanna Gancarczyk to śpiewaczka, która uczyła się swojego fachu od wiejskich muzykantów, Marek Kądziela jest znakomitym gitarzystą jazzowym, Piotr Gwadera bębni m.in. w L. Stadt i Mister D., a skrzypek Marcin Lorenc grywa mazurki m.in. z Maciejem Filipczukiem.

Islam Chipsy

Szalonej muzyki, którą proponuje Islam Chipsy i jego trio EEK nie umiemy opisać – ale i recenzenci najlepszych muzycznych mediów mają z tym problem. Wszyscy natomiast zgodni są co do jednego: wyłowiony z undergroundowej sceny Kairu producent tworzy rzeczy zupełnie unikalne i fascynujące. Jazgotliwe, niemal groteskowe partie syntezatora, frenetyczne tempo perkusji i wywodząca się z tradycyjnej muzyki arabskiej melodyka – oto co wypełnia ich debiutancki album "Kahraba". Na koncercie możecie spodziewać się tego samego, tylko bardziej.

Ata Kak

Poruszyła was historia Sugarmana? To co powiecie na to… W 1994 roku niejaki Yaw Atta-Owusu z Ghany nagrał własnym sumptem fascynujący album "Obaa Sima", łączący taneczne, afro-house’owe brzmienie z oryginalnym rapem. Materiał został wydany w oszałamiającym nakładzie 50 kaset i… tu trop się urywa. W 2002 roku amerykański kolekcjoner Brian Shimkovitz kupił jedną z tych kaset w czasie swojej podróży po Ameryce i tak się nią zachwycił, że aż założył bloga (a później i label) popularyzującego zapomnianą muzykę z tamtej części świata czyli znane wam doskonale Awesome Tapes From Africa. Szukał autora bezskutecznie, aż do 2014 roku, kiedy okazało się, że Yaw Atta-Owusu mieszka w Kanadzie, ma się dobrze i jest gotowy do ruszenia ze swoją muzyką w świat. Oficjalna reedycja "Obaa Sima" ukazała się rok temu, a już w sierpniu gościć będziemy Ata Kak w Katowicach. Jaki ten świat mały…

Janusz Prusinowski Kompania

To - jak sami o sobie mówią - uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Mówią prawdę. Zespół dowodzony przez Janusza Prusinowskiego reinterpretuje muzykę wiejską z Centralnej Polski w oryginalny i porywający sposób – stąd nie tylko entuzjastyczne recenzje płyt "Mazurki", "Serce" i "Po kolana w niebie", ale też gorąco przyjmowane koncerty w każdym zakątku świata. Pod scenę zapraszamy szczególnie tych, którzy myślą, że nigdy w życiu nie zatańczą mazurka. Możemy się założyć.

Orlando Julius & the Heliocentrics

To prawdziwy zaszczyt gościć na OFF Festivalu jednego z pionierów afrobeatu, weterana afrykańskiego jazzu, wybitnego nigeryjskiego saksofonistę Orlando Juliusa. Jego wydaną w 1966 roku płytę "Super Afro Soul" jako główne źródło inspiracji wskazywał nie tylko Fela Kuti (który wtedy grał z Juliusem!) – również herosi amerykańskiej muzyki funk czerpali garściami z pomysłów Orlando. Ale na koncercie spodziewajcie się nie tylko wspomnień, bo Nigeryjczyk wciąż tworzy i nagrywa, czego dowodem znakomity album "Jaiede Afro", wydany przed dwoma laty.

Jambinai

Rzadko dociera do nas interesująca muzyka z Korei Południowej, ale jeśli mają tam więcej tak znakomitych i oryginalnych grup jak Jambinai to czas najwyższy nadrobić zaległości. Twórcy onirycznego i hałaśliwego zarazem albumu "Différance" w absolutnie unikalny sposób łączą dziedzictwo muzyczne swojego kraju – również wyrażane poprzez wykorzystanie tradycyjnych koreańskich instrumentów – z apokaliptyczną mocą post rocka. Trudno będzie po tym zasnąć.

11. edycja OFF Festival Katowice odbędzie się w dniach od 5 do 7 sierpnia. Dotychczas potwierdzeni artyści to: Anohni, The Kills, Mudhoney, GZA, Lush, GusGus, Thundercat, Napalm Death, Jaga Jazzist, SBB, Sleaford Mods, Lightning Bolt, Andrew Weatherall b2b Roman Flügel, Brodka, Kaliber 44, Daniel Avery, Clutch, Beach Slang, Willis Earl Beal, Flatbush Zombies, Machinedrum, Yung Lean, Fidlar, Minor Victories, Liima, Zimpel / Ziołek, Mutoid Man, Powell, Mass Gothic, Devendra Banhart, Basia Bulat, Rosa Vertov, Jambinai, Orlando Julius & the Heliocentrics

(mat. promocyjne)