Scena Electronic Beats na OFF Festival Katowice

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 19:30
Z radością informujemy, że na OFF Festivalu pojawi się scena Electronic Beats, na której zagrają wybitni przedstawiciele szeroko pojmowanej elektroniki z Polski i ze świata.
Audio
  • Artur Rojek zapowiada kolejne gwiazdy OFF Festival Katowice 2016 (Gh+/Trójka)
Zespół Rysy wystąpi na Off Festival Katowice 2016
Zespół Rysy wystąpi na Off Festival Katowice 2016Foto: mat. promocyjne

M.in. Derrick May, Pantha Du Prince, Masecki vs Sienkiewicz i Rødhåd. Electronic Beats to program muzyczny od kilkunastu lat prowadzony przez T-Mobile, promujący ambitną muzykę przyszłości. Scena Electronic Beats znajdzie się w miejscu dotychczasowej Sceny Leśnej.

Derrick May

Nie bez powodu jeden z jego albumów nosi nazwę "Innovator". Nie bez przyczyny też Derrick przez lata występował pod pseudonimem Rhythim is Rhythim. Mamy do czynienia z żywą legendą, pionierem współczesnej elektroniki, z jednym z ojców-założycieli Detroit Techno. Z artystą, który na zawsze odmienił muzykę elektroniczną i pchnął ją na znane nam dzisiaj tory. Od dłuższego czasu nie nagrywa, ale swoją niezachwianą pozycję na szczycie potwierdza live - przyjdźcie na wykład profesora Maya, który pokaże, jak powinno brzmieć techno.

Pantha du Prince prezentuje The Triad

Kim jest Pantha du Prince wiemy doskonale - to wizjoner, poszerzający granice współczesnej muzyki elektronicznej, z upodobaniem burzący mury nie tylko pomiędzy gatunkami, ale wręcz różnymi dyscyplinami sztuki. Dowodem jego eksperymenty z noisem na adekwatnie zatytułowanym albumie "Black Noise" czy rozpisana na elektronikę i dzwony futurystyczna symfonia "Elements of Light". Ale czym jest Triada? To – po pierwsze – tytuł nowej płyty niemieckiego artysty. Ale mamy też do czynienia z wyjątkowym projektem, do którego zaproszenie od Pantha du Prince przyjęli gitarzysta Scott Mou (połowa duetu Jane, znany również z Panda Bear) oraz Bendik Hovik Kjeldsberg, norweski perkusista i kompozytor. Razem tworzą audiowizualny wszechświat, w którym elektroniczny minimalizm sąsiaduje z psychodelicznym jazgotem i rytmami zapraszającymi do tańca.

Masecki vs Sienkiewicz

Wybitny, najbardziej chyba wszechstronny polski pianista i filar polskiej sceny elektronicznej razem na OFF-ie! Nieobliczalny Marcin Masecki i nieustannie wymyślający się na nowo Jacek Sienkiewicz. Będą grali razem czy przeciwko sobie? Będą współpracować czy próbować się zdominować? Bliżej temu będzie do muzyki współczesnej czy raczej do tej przyszłej? Nie wiemy i też nie możemy się doczekać. Wiemy natomiast, że koncert na OFF-ie będzie zapowiedzią wspólnego wydawnictwa obu panów.

Rødhåd

W trójkącie pomiędzy głębią basu, melancholią późnej nocy i hipnotyzującą siłą ascetycznego rytmu tworzy Rødhåd. Jedna z najważniejszych postaci berlińskiej sceny techno, twórca kultowego cyklu imprez Dystopian i szef labelu o tej samej nazwie. Gdy już zanurkujecie w jego dub techno, trudno będzie wypłynąć na powierzchnię, by złapać oddech.

Kero Kero Bonito

Szalony brytyjski skład, w którego muzyce ścieżki dźwiękowe z gier wideo zderzają się z dancehallem, by zatracić się we frenetycznym j-popowym refrenie. Za sterami dwóch producentów - Gus Lobban i Jamie Bulled - a na froncie kipiąca energią wokalistka Sarah Midori Perry. To musiało się spodobać i rzeczywiście, chwyciło. Zarówno debiutancki album Kero Kero Bonito, zatytułowany "Intro Bonito", jak i wydany niedawno singel "Lipslap", zapowiedź nowego materiału.

Rysy

Projekt muzyczny Wojtka Urbańskiego (V/O) i Łukasza Stachurko (Sonar Soul), który w ubiegłym sezonie zawojował polską scenę elektroniczną. Mieli entuzjastyczne recenzje debiutanckiego albumu "Traveler", przebój ("Przyjmij brak", zaśpiewany przez Justynę Święs z The Dumplings i Piotra Ziołę), tłumy na koncertach i branżowe nagrody (od Nocnych Marek "Aktivista" po Monoludy). Czas na występ na OFF-ie.

67,5 Minut Projekt

Zespół założony przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego. Łatwiej byłoby wymienić polskie formacje alternatywne, w których nie grali niż te, w których grali, więc napiszemy tylko, że są super. Oraz z Lado ABC. I oddamy im głos: "tym razem, po parokrotnym spaleniu głośników, występach w tak egzotycznych krajach jak Polska czy Szwecja, duet postanowił zaprosić do współpracy połowę składu 15 Minut Projekt, czyli turboperkusistę Janka Młynarskiego".

Niemoc

Niech nie zwiedzie was nazwa. Jest moc. Czerpana z ciemnych i zimnych brzmień post-punka lat 80., ale też z nieco wstydliwych parkietowych szaleństw kolejnej dekady. Propozycja tria z Zielonej Góry sprawdza się zarówno w wersji studyjnej (najbliższa okazja by się przekonać to zapowiadana na maj epka "Paramaribo"), jak i koncertowej, gdzie sprawy często przybierają nieoczekiwane kształty…

Jóga

Kiedy pojawili się w jednym z popularnych talent shows, wzbudzili entuzjazm i… konsternację, bo co tak intymna, pełna ducha muzyka robi w świątyni komercji? Rafał Skowroński (śpiew, efekty, bas) i Kamil Łukasiuk (gitara, efekty, bas) odnajdą się za to na pewno na OFF-ie, bo to jest właśnie festiwal dla takich artystów: idących pod prąd, nawiedzonych, osobnych. Dorobek wydawniczy katowickiego duetu jest póki co skromny - wydana własnym sumptem epka "Skin" - ale to się szybko będzie zmieniać.

Sotei

Duet, który tworzą perkusista Wojtek Sobura (znany ze stałej współpracy z Kasią Nosowską i Skubasem) i Teielte, znakomity producent, autor czterech solowych płyt. Nagrali wspólnie materiał, który - jak twierdzą - "na koncercie uwolni z ciebie zwierzę", za sprawą "przestrzennych dźwięków z samplera i brawurowych ewolucji na bębnach". Płyta ukaże się jeszcze przed wakacjami, nakładem U Know Me, a w sierpniu koncert - wiecie gdzie.

Na scenie Electronic Beats wystąpią również – ogłaszani przez nas już wcześniej - DJ Koze, GusGus, Andrew Weatherall b2b Roman Flugel, Jaga Jazzist, Sleaford Mods, Kiasmos, Liima oraz Islam Chipsy.


Czytaj także

OFF Festival 2016: Zabójczo dobra muzyka

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 19:30
Oto pięciu nowych, znakomitych artystów, którzy dołączają do składu OFF Festival Katowice 2016: The Kills, Thundercat, Kaliber 44, Willis Earl Beal i Fidlar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival: muzyczny odlot niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 19:30
Inaczej brzmi kontemplowany pod słońcem Kalifornii, inaczej zaklinany w popowe songi w Kanadzie, a jeszcze inaczej uzbrojony w przestery w warszawskim garażu. Devendra Banhart, Basia Bulat i Rosa Vertov poświadczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival: cały świat muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 19:30
Szeroko - i alternatywnie - pojmowana muzyka świata zawsze pojawiała się na OFF Festivalu, ale od 2014 roku, kiedy to uczciliśmy pamięć Oskara Kolberga, ma ona własne miejsce.
rozwiń zwiń