48 lat temu Stonesi zagrali w Kongresowej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 09:00
Legendarny koncert The Rolling Stones w Warszawie wspominali Czesław Niemen, Krzysztof Teodor Toeplitz, Wojciech Mann, Piotr Kaczkowski i wielu innych.
Audio
  • The Rolling Stones w Sali Kongresowej. "Każdy powinien to zobaczyć" (Myśliwiecka 3/5/7/Trójka)
Koncert zespołu The Rolling Stones w Sali Kongresowej w Warszawie w 1967 roku
Koncert zespołu The Rolling Stones w Sali Kongresowej w Warszawie w 1967 rokuFoto: PAP/CAF/Cezary Langda

W 1967 roku rodzice Piotra Stelmacha chodzili jeszcze do szkoły. W 1997 roku dziennikarz Trójki miał zaledwie 26 lat. Dlatego, przygotowując reportaż z okazji 30. rocznicy warszawskiego "debiutu" Stonesów, zdał się na bardziej doświadczonych kolegów.

- Byłem wtedy 13-latkiem i z perspektywy Sieradza nie miałem nawet odwagi marzyć o koncercie Stonesów - odpowiedział Marek Niedźwiecki. - Warszawa była wtedy tak nieosiągalna jak Ameryka.

Występ gwiazd rock'n'rolla w gomułkowskiej Warszawie wydawał się wtedy równie nierealny nawet tym, którzy mieli realne szanse na wzięcie w nim udziału. - Dwa tygodnie przed koncertem ujrzeliśmy na słupie ogłoszeniowym niezbyt efektowny plakat anonsujący spełnienie naszych marzeń - wspominał Wiesław Weiss, redaktor naczelny "Tylko Rocka". - Uznaliśmy to za żart primaaprilisowy...

Faktycznie The Rolling Stones niezbyt pasowali do krajobrazu PRL-owskiej Polski lat 60. - Polska była wtedy absolutnie szara, a oni wściekle kolorowi niczym stado papug - mówił Andrzej Turski. - Naprawdę poczułam wtedy, że jestem Europejką - zdradziła z kolei Maria Szabłowska z radiowej Jedynki.

Przyjazd The Rolling Stones nie na wszystkich zrobił jednak tak wielkie wrażenie. Starsi o pokolenie od brytyjskiego zespołu polscy dziennikarze raczej nie zdawali sobie sprawy z wagi wydarzenia, uwagę poświęcając raczej towarzyszącym koncertowi zamieszkom.

Szczegóły w archiwalnym reportażu Piotra Stelmacha, do którego wysłuchania gorąco zachęcamy.

mm/mk

Czytaj także

Fakty i mity o warszawskim koncercie The Rolling Stones z 1967 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 10:00
Z legend o pobycie najgorętszej wówczas gwiazdy rocka za żelazną kurtyną można by ułożyć gruby tom. Zapewne liczba tych, którzy zarzekają się, że widzieli koncert Stonesów w Warszawie przekracza kilkakrotnie pojemność Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie gwiazdy o The Rolling Stones

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 13:00
It's only rock'n'roll but we like it! Pod tym stwierdzeniem oprócz The Rolling Stones podpisuje się spora część ekipy Trojki i nasi przyjaciele. W sobotę świętowaliśmy nieoficjalne obchody 50-lecia zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Rolling Stones w Warszawie. "Mick Jagger pogryzł i wypluł goździka"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 14:54
- Zmusiłam nauczycielkę do napisania zaświadczenia, że dobrze się uczę i, niejako w nagrodę, uzyskałam od taty zgodę na pójście na ten koncert - wspomina uczestniczka pamiętnego koncertu, który odbył się w Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń