Editors: natchnienie potrafi uderzyć nagle jak prąd

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 21:00
– Jesteśmy chyba najmniej rockandrollowym zespołem świata. Kiedy zespół, w którym zaczynają się sukcesy, gra, to daje to ogromną satysfakcję, a ego rośnie. Jednak po kilku płytach okazało się, że tu nie ma miejsca na ego  – stwierdza Justin Lockey, gitarzysta Editors.
Audio
  • Rozmowa z zespołem Editors cz. 1 (Myśliwiecka 3/5/7/Trójka)
  • Rozmowa z zespołem Editors cz. 2 (Myśliwiecka 3/5/7/Trójka)
Editors
EditorsFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

– To było trochę jak trąba powietrzna. Nagle ludzie zaczęli przychodzić na nasze koncerty i śpiewać nasze utwory. Jako nowy zespół chcieliśmy tylko zaimponować, ale nagle wszystko się zmieniło. To był wspaniały czas – mówi o początkach grupy Editors jej lider Tom Smith.

Tom Smith, Russell Leetch, Ed Lay, Justin Lockey i Elliott Williams przyjechali do naszego kraju, żeby promować swój najnowszy, a pierwszy w swojej długiej, 17-letniej karierze album w rodzaju "The Best Of…". "Black Gold" zawiera 13 wyselekcjonowanych utworów pochodzących z sześciu studyjnych krążków oraz 3 nowe kompozycje: "Upside Down", "Frankenstein" oraz tytułowy "Black Gold". Wydawnictwo jest dostępne w wersji deluxe zawierającej również bonusy w postaci sesji nagraniowej "Distance: The Acoustic Recordings" z akustycznymi nagraniami wybranych kompozycji z repertuaru zespołu. Ale na tym nie koniec niespodzianek dla fanów – do zestawu dołączony jest tzw. secret album zawierający "The Snowfield Demos". Są to pierwsze utwory zespołu z lat 2003-2004, a więc z czasów, zanim Anglicy podpisali kontrakt z wytwórnią Kitchenware Records, którego efektem był znakomity debiut "The Back Room" (2005).

Najpopularniejsze utwory Editors usłyszeliśmy w trakcie akustycznego koncertu w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej w niedzielę 3 listopada. Po koncercie, muzycy rozmawiali z Piotrem Stelmachem.

– Wydaje mi się, ze gdy masz w jednym miejscu pięć osób, które chcą razem zrobić coś świetnego, to jest to bardzo fajne i harmonia jest tu idealnym słowem na opisanie nas – stwierdza Tom Smith.

Dlaczego dla zespołu The Editors strona wizualna ich albumów jest tak istotna? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Myśliwiecka 3/5/7
Prowadzi: Piotr Stelmach
G
oście: Tom Smith, Justin Lockey, Elliott Williams (muzycy grupy Editors)
Data emisji: 9.11.2019, 16.11.2019
Godzina emisji: 17.28, 17.33

asz/ml/kw

Czytaj także

Katarzyna Nosowska: nie mam nie wiadomo jakich ambicji

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 19:00
Przed tygodniem Katarzyna Nosowska, która właśnie wydała solową płytę zatytułowaną "Basta", mówiła w m.in. o nauce mówienia "nie" w życiu. – Naszedł taki moment w życiu, żeby zadać sobie kilka ważnych pytań – mówiła tydzień temu artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka i kabaret w jednym miejscu. Festiwal Marii Czubaszek "Cały Kazio"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 19:00
W Polanicy-Zdroju w dniach 11-13 października odbywa się szósta już odsłona Festiwalu Marii Czubaszek "Cały Kazio". Jego motywem przewodnim jest wyśmiewanie głupoty i recepta na korzystanie z radości życia.
rozwiń zwiń