Dlaczego "Maria z przedmieścia" i "Zbuntowany anioł" podbiły świat?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 14:36
Meksykańskie telenowele to fenomen współczesnej kultury popularnej. Potrafią w czasie emisji wyludnić ulice, przysporzyć twórcom fortuny i wykreować histerycznie ubóstwiane gwiazdy. Jak to możliwe?
Audio
  • Dlaczego "Maria z przedmieścia" i "Zbuntowany anioł" podbiły świat? (Z dala od Trójki)
Natalia Oreiro była gwiazdą takich seriali jak Zbuntowany anioł czy Kachorra to ja
Natalia Oreiro była gwiazdą takich seriali jak "Zbuntowany anioł" czy "Kachorra to ja" Foto: wikipedia/ CC/Marianagelves

Historie opowiadane w telenowelach dotyczą zawsze miłości i prawie zawsze miłości wbrew światu. Szczególnie te meksykańskie mówią też o kraju i ludziach z aspiracjami do lepszego życia i lepszego świata, do bogactwa. To aspiracje łączące ludzi na całym świecie, co częściowo może tłumaczyć fenomen popularności "tasiemców".

Ale jest jeszcze jedna tajemnica: charakterystycznie głośne dialogi i dramatyczna muzyka w chwilach wymagających uwagi. - Często jest tak, że panie oglądające seriale wykonują jednocześnie prace domowe. Piorą, sprzątają, gotują nie patrząc na ekran. Dlatego głosy i muzyka w telenowelach są dostosowane do tego rytmu życia - mówi Agata Pawłowska, która pisze w Meksyku doktorat z filozofii.
Telenowele kreują wielkie gwiazdy. Lucélia Santos ("Niewolnica Isaura), Thalía (Maria z przedmieścia) czy Natalia Oreiro  ("Zbuntowany anioł") dzięki swoim serialom stały się prawdziwymi królowymi szklanego ekranu. Więcej na ten temat usłyszeć można w materiale przygotowanym przez Sylwię Mróz i Jana Niebudka.

Na audycję "Z dala od Trójki" Jana Niebudka zapraszamy w każdy czwartek o 9.45.

(ei,fbi)

Czytaj także

Nagroda od nastolatków, czyli co to jest Teen Choice Awards

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:20
To coś podobnego do gali rozdania Oscarów, ale dla nastolatków. Barometr tego, czego chce słuchać i co oglądać młoda widownia w USA. Wygrywali tu Britney Spears czy Christina Aguilera, w ostatnich latach Katy Perry czy One Direction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Europejskich Portach Literackich w Rydze

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 10:33
Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki to pisarze, którzy już w ten weekend znajdą się w Rydze, Europejskiej Stolicy Kultury 2014.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hideaway" Kieszy hitem wakacji

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:10
Przebój nadmorskich promenad, absolutny hit internetu. Gdy przypadkiem włączyliśmy telewizor, zwłaszcza stacje muzyczne, szanse, że będzie tam ten klip były bardzo wysokie. O jakim utworze mowa? Oczywiście o kawałku Kieszy - "Hideaway".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naga broń": tu wydarzyło się wszystko

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 11:30
Tej trylogii nie da się zapomnieć, choćby za sprawą polskich stacji telewizyjnych, które co kilka miesięcy z zapałem zachęcają swoich widzów do jej oglądania przy okazji świąt.
rozwiń zwiń