Remake na dużym i małym ekranie. Między zachwytem a zarazą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 19:21
Powtarzalność, nazywana w branży telewizyjnej i filmowej "remake", to temat, któremu przyglądamy się w tym wydaniu "ABC popkultury".
Audio
  • Remake na dużym i małym ekranie (ABC popkultury - zestaw powiększony/ Trójka)
W amerykańskim remakeu Toni Erdmann jedną z głównych ról ma zagrać Jack Nicholson
W amerykańskim remake'u "Toni Erdmann" jedną z głównych ról ma zagrać Jack NicholsonFoto: 360b/Shutterstock

Amerykanie planują zrobienie własnej wersji francuskiego przeboju kasowego "Nietykalni" oraz niemiecko-austryjacko-rumuńskiej tragikomedii "Tony Erdmann".  Wiadomości o remake'ach znanych produkcji bardzo cieszą redaktora naczelnego portalu Filmweb, który widzi w tym szansę na nowe ciekawe spojrzenie na tę samą opowieść.

- Wydaje mi się, że nie ma takiej rzeczy i sytuacji, w której można by zbrukać oryginał. Film to jest coś, co żyje w nas i nie da się tego zepsuć - uważa Michał Walkiewicz.

Krytyk ocenia powrót z filmowej emerytury Jacka Nicholsona i mówi o potencjalnej obsadzie obrazu "Tony Erdmann". Jak pomysł remake'ów wpływa na samo zainteresowanie filmem? O tym w rozmowie z gościem Katarzyny Borowieckiej.

W europejskiej produkcji serialowej jest wiele tytułów, które często są eksportowane i realizowane w odświeżonej wersji w innych częściach świata. Nie jest to przez wszystkich dobrze oceniane. Gość Trójki, Kaja Szafrańska, jest zdania, że remake europejskich seriali to zaraza i choroba tocząca ten przemysł.

- Amerykanie, gdy sięgają po ciekawe formaty, to zwracają się w stronę Wielkiej Brytanii albo Skandynawii. Nawet w Polsce korzystamy z gatunku nordic noir, adaptujemy pomysły innych, czego przykładem jest np. serial "Pakt" - opowiada youtuberka.

Z jakim efektem? O tym więcej w nagraniu audycji.

Powtarzalność w wersji remake i remix jest również stałym elementem sztuk teatralnych, o czym opowiada Jan Niebudek.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Michał Walkiewicz (krytyk filmowy, dziennikarz, redaktor naczelny portalu filmweb.pl), Kaja Szafrańska (dziennikarka, youtuberka, producentka)
Autor materiałów: Jan Niebudek
Data emisji: 17.02.2017
Godzina emisji: 15.09

sm/fbi

Czytaj także

O dorastaniu i poszukiwaniu siebie na wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 00:14
Dorastaniem, dojrzewanie i wychodzenie czy wchodzenie w świat. W tym odcinku "ABC Popkultury - zestaw powiększony" przyglądamy się tematom bliskim każdemu z nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serial "Dziewczyny" odtrutką na produkcje Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 01:48
- Bohaterki serialu "Dziewczyny" rozszerzają swoją feministyczną misję na aktywność wykraczającą poza bycie na planie. Przoduje w tym twórczyni serii, Lena Dunham, która stała się feministyczną ikoną popkultury - mówi dziennikarka Karolina Sulej.
rozwiń zwiń