Japonia w "Wyspie psów". Czy skrytykowanie reżysera było uzasadnione?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 13:00
Od 27 kwietnia w kinie będzie można obejrzeć najnowsza produkcję Wesa Andersona "Wyspa psów". Na festiwalu Berlinale film otrzymał nagrodę za reżyserię.
Audio
  • Wokół "Wyspy psów" Wesa Andersona (ABC popkultury/Trójka)
Wes Anderson
Wes AndersonFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Wes Anderson swoje dwa najwcześniejsze filmy: "Trzej faceci z Teksasu" i "Rushmore" tworzył jeszcze na podstawie pomysłów z okresu studiów. Chyba najpopularniejszymi produkcjami reżysera stały się filmy: "Kochankowie z Księżyca" i "Fantastyczny pan Lis". A co wiemy o najnowszej produkcji, czyli "Wyspie psów"?

Sam Wes Anderson mówił, że historia wzięła się stąd, że z jednej strony chciał zrobić animację poklatkową o psach, a z drugiej strony o Japonii. – Anderson rzeczywiście uwielbia Japonię jako kraj asymetrii i sprzeczności, uwielbia też psy. Nowy film jest zupełnym przeciwieństwem tego, do czego nas przyzwyczaił w swoich poprzednich produkcjach – powiedziała dziennikarka filmowa Magdalena Maksimiuk.

Po premierze reżyser został skrytykowany za przedstawiony w filmie obraz Japonii. Mimo że to Japonia futurystyczna, a nie rzeczywista. – Potrafię sobie wyobrazić, że twórca, który nie kręci filmów w swoim kraju tylko czerpie z historii i tradycji innych, to na pewno naraża się na krytykę. Natomiast ja postrzegałabym ten obraz jako kreatywną wizję tego, co może się wydarzyć – dodała w rozmowie z Katarzyną Borowiecką.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • rozmawialiśmy Sylwią Nowak (twórczynią lalek) z łódzkiej firmy Likaon, która przygotowywała część lalek do filmu "Wyspa psów", oraz z producentką Justyną Rucińską;
  • zaprezentowaliśmy materiał Wioletty Myszkowskiej o muzyce w filmach Andersona.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Goście: Magdalena Maksimiuk (dziennikarka filmowa), Justyna Rucińska (producentka), Sylwia Nowak (twórczynia lalek)
Data emisji: 22.04.2018
Godzina emisji: 12.06

abi/mk

Czytaj także

Szczerość, która zaprowadziła ją na szczyt. Najnowsza książka Amy Schumer

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 13:15
Aktorka komediowa i stand-uperka, która nie boi się mówić tego, co myśli. Ludzie pokochali ją właśnie za tę szczerość. Amy Schumer wydała właśnie najnowszą książkę, w której opowiada o kulisach sławy, ale zwykłych ludzkich problemach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorastanie w surrealistycznym świecie "Pana Żarówki"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 11:48
"Pan Żarówka" to wciągająca surrealistyczna opowieść o dorastaniu. O komiksie, który ukaże się 18 kwietnia, opowiedział jego autor Wojtek Wawszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Hollywood tak lubi remaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 13:00
Od piątku można oglądać w kinach remake klasycznego filmu ery VHS "Życzenie śmierci" z Charlesem Bronsonem w roli głównej. Skąd się wziął fenomen filmów nakręconych na nowo?
rozwiń zwiń