X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Japonia w "Wyspie psów". Czy skrytykowanie reżysera było uzasadnione?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 13:00
Od 27 kwietnia w kinie będzie można obejrzeć najnowsza produkcję Wesa Andersona "Wyspa psów". Na festiwalu Berlinale film otrzymał nagrodę za reżyserię.
Audio
  • Wokół "Wyspy psów" Wesa Andersona (ABC popkultury/Trójka)
Wes Anderson
Wes AndersonFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Wes Anderson swoje dwa najwcześniejsze filmy: "Trzej faceci z Teksasu" i "Rushmore" tworzył jeszcze na podstawie pomysłów z okresu studiów. Chyba najpopularniejszymi produkcjami reżysera stały się filmy: "Kochankowie z Księżyca" i "Fantastyczny pan Lis". A co wiemy o najnowszej produkcji, czyli "Wyspie psów"?

Sam Wes Anderson mówił, że historia wzięła się stąd, że z jednej strony chciał zrobić animację poklatkową o psach, a z drugiej strony o Japonii. – Anderson rzeczywiście uwielbia Japonię jako kraj asymetrii i sprzeczności, uwielbia też psy. Nowy film jest zupełnym przeciwieństwem tego, do czego nas przyzwyczaił w swoich poprzednich produkcjach – powiedziała dziennikarka filmowa Magdalena Maksimiuk.

Po premierze reżyser został skrytykowany za przedstawiony w filmie obraz Japonii. Mimo że to Japonia futurystyczna, a nie rzeczywista. – Potrafię sobie wyobrazić, że twórca, który nie kręci filmów w swoim kraju tylko czerpie z historii i tradycji innych, to na pewno naraża się na krytykę. Natomiast ja postrzegałabym ten obraz jako kreatywną wizję tego, co może się wydarzyć – dodała w rozmowie z Katarzyną Borowiecką.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • rozmawialiśmy Sylwią Nowak (twórczynią lalek) z łódzkiej firmy Likaon, która przygotowywała część lalek do filmu "Wyspa psów", oraz z producentką Justyną Rucińską;
  • zaprezentowaliśmy materiał Wioletty Myszkowskiej o muzyce w filmach Andersona.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Goście: Magdalena Maksimiuk (dziennikarka filmowa), Justyna Rucińska (producentka), Sylwia Nowak (twórczynia lalek)
Data emisji: 22.04.2018
Godzina emisji: 12.06

abi/mk

Czytaj także

Szczerość, która zaprowadziła ją na szczyt. Najnowsza książka Amy Schumer

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 13:15
Aktorka komediowa i stand-uperka, która nie boi się mówić tego, co myśli. Ludzie pokochali ją właśnie za tę szczerość. Amy Schumer wydała właśnie najnowszą książkę, w której opowiada o kulisach sławy, ale zwykłych ludzkich problemach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorastanie w surrealistycznym świecie "Pana Żarówki"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 11:48
"Pan Żarówka" to wciągająca surrealistyczna opowieść o dorastaniu. O komiksie, który ukaże się 18 kwietnia, opowiedział jego autor Wojtek Wawszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Hollywood tak lubi remaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 13:00
Od piątku można oglądać w kinach remake klasycznego filmu ery VHS "Życzenie śmierci" z Charlesem Bronsonem w roli głównej. Skąd się wziął fenomen filmów nakręconych na nowo?
rozwiń zwiń