X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niewiarygodne przygody Terry’ego Gilliama

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 13:00
– Mieliśmy wielkie szczęście. Teraz takiej komediowej grupie byłoby bardzo ciężko, a my trafiliśmy na właściwy czas – mówi Terry Gilliam, wspominając początki działalności Monty Pythona.
Audio
  • Terry Gilliam o o swoich filmach i sztuce pracy z aktorami (ABC popkultury – zestaw powiększony/Trójka)
Terry Gilliam podpisuje plakaty promujące film Człowiek, który zabił Don Kichota podczas spotkania z publicznością na festiwalu Nowe Horyzonty
Terry Gilliam podpisuje plakaty promujące film "Człowiek, który zabił Don Kichota" podczas spotkania z publicznością na festiwalu Nowe HoryzontyFoto: Filip Basara/Nowe Horyzonty

Jak przypomina rozmówca Katarzyny Borowieckiej, był to czas, kiedy w Wielkiej Brytanii istniaz tylko trzy kanały telewizyjne. – Dostaliśmy szansę i "bum" – udało się. Kiedy zaczęliśmy robić filmy, też trafiliśmy dobrze, bo w tym czasie gwiazdy rocka miały wielkie pieniądze. "Świętego Graala" sfinansowali Elton John, Pink Floyd i Led Zeppelin, a "Żywot Briana" – George Harrison. To dało nam wolność i zrobiliśmy dokładnie to, co chcieliśmy – przyznaje artysta. Jak dodaje, ten drugi film, powstały 30 lat temu, sporo mówi o współczesnym świecie. 

Terry Gilliam dla Monty Pythona realizował ikoniczne animacje, grał drugoplanowe role w skeczach i współtworzył scenariusze.

Kiedy wsiąkł w kino – a reżysersko debiutował razem z Terrym Jonesem filmem "Monty Python i Święty Graal" – powstały takie filmy jak: "Bandyci czasu", "Brazil", "Fisher King", "12 małp", "Parnassus", "Nieustraszeni bracia Grimm" czy "Las Vegas Parano".

Na ekrany w Polsce wszedł właśnie jego "Człowiek, który zabił Don Kichota" – film, który zanim powstał (a powstawał 29 lat) zdążył obrosnąć legendą. Ta produkcja zdawała się być walką z wiatrakami.

W rozmowie zarejestrowanej w ubiegłym tygodniu we Wrocławiu, na festiwalu Nowe Horyzonty, Terry Gilliam opowiadał Katarzynie Borowieckiej także o pracy z Robinem Williamsem i Jeffem Bridgesem, a także o spotkaniu z młodym Quentinem Tarantino, którego był mentorem. – Teraz to on jest gwiazdą, a ja jestem historią – mówił ze uśmiechem artysta.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, której o twórczości Terry'ego Gilliama  mówiła także Kaja Klimek. Rozmawialiśmy także o sztuce tłumaczeń filmowych.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Autor materiału dodatkowego: Jan Niebudek 
Goście:
 Terry Gilliam (reżyser, scenarzysta filmowy, aktor), Kaja Klimek (edukatorka filmowa), Katarzyna Czajko-Kominiarczuk (autorka bloga "Zwierz popkulturalny") 
Data emisji:
 12.08.2018
Godzina emisji: 12.05

gs/mk

Czytaj także

Japonia w "Wyspie psów". Czy skrytykowanie reżysera było uzasadnione?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 13:00
Od 27 kwietnia w kinie będzie można obejrzeć najnowsza produkcję Wesa Andersona "Wyspa psów". Na festiwalu Berlinale film otrzymał nagrodę za reżyserię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jack Reacher nie wybiera się na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 13:00
Dziś bierzemy pod lupę amerykańskie fenomeny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiksy przy muzycznym odpoczynku

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 13:30
Koniec majówki to idealny czas na odpoczynek, ale przed czym? Chodzi o minione premiery filmowe, ale również te, które dopiero przed nami. 
rozwiń zwiń