Dynia marynowana w oliwie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 23:00
Sezon na dynie w pełni. Tym razem w naszych przepisach - jako alternatywa dla zupy dyniowej, dyni duszonej czy pieczonej - dynia niemal surowa, jedynie krótko marynowana w oliwie z dodatkami.
Audio
  • Dynia marynowana w oliwie (A nuż, widelec/Trójka)
Z dyni można zrobić nie tylko pyszną zupę. Można ją także zamarynować.
Z dyni można zrobić nie tylko pyszną zupę. Można ją także zamarynować.Foto: Wikipedia/Wildfeuer

- Do oliwy wystarczy dodać czosnek, sól, pieprz, sok z cytryny oraz świeżo starty imbir. Do tego jeszcze odrobina brązowego cukru i nieco czuszki - małej, ostrej papryczki - radzi szefowa kuchni Marzena Hajn.

Marynowana w ten sposób dynia może być podawana jako przystawka. W zależności od upodobań warto posypać ją startym oscypkiem lub serem korycińskim. Dynia może być także dodatkiem do pieczonych delikatnych mięs jak gęsina czy indyk.

Jeśli mają Państwo ochotę na dynię w jeszcze innej postaci, to polecamy placki z dyni na słodko lub pyszne ciasto dyniowe. A na Państwa pomysły na dynię czekamy jak zwykle pod adresem widelec@polskieradio.pl. Wybrane przepisy pojawiają się na naszej stronie internetowej, tam powstaje Trójkowa książka kucharska.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej do artykułu audycji, którą poprowadziła Katarzyna Pruchnicka.

Audycji "A nuż, widelec" można słuchać w środy i czwartki o godz. 11.15.

(fbi/mp)

Czytaj także

Dzieci, kuchnia i placki z pokrzywy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 09:00
- Gotowanie jest bardzo wychowawcze - uczy młodych cierpliwości, przyjmowania porażek. Jeśli natomiast jest sukces, dziecko bardzo się cieszy, że jedzenie smakuje całej rodzinie - mówi Agnieszka Kręglicka, autorka książki "Gotowi, by gotować".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciąg dalszy pomidorowej poezji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 11:30
Właśnie teraz pomidory są najlepsze i trzeba się ich smakiem nasycić, żeby wytrzymać całą zimę. Pomidory zimowe nie mają za wiele wspólnego z prawdziwym smakiem tych warzyw i ich wartości odżywcze również nie są najlepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aromatyczna zupa-krem z dyni z orzechami i rydzami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 16:20
Nadszedł sezon na dynie. Choć to dopiero jego początek, przepis, który dziś podajemy warto wypróbować w najbliższym czasie - za względu na cenne w tym okresie dodatki - świeże, młode orzechy i rydze, na które sezon już się kończy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubisz makrelę?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:20
Makrela to ryba, którą większość osób jada jedynie w wersji wędzonej. Może już czas na zmiany?
rozwiń zwiń