Znakomita alternatywa dla królowej polskich ciast, szarlotki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 17:38
- Śniadanie, obiad, kolacja - w moim przypadku jabłkowy strudel załatwia absolutnie wszystko - opowiada prowadząca, Katarzyna Pruchnicka.
Audio
  • Jaki jest najlepszy przepis na strudel jabłkowy? (A nuż, widelec/ Trójka)
W tradycyjnym śląskim strudlu jabłkowym przygotowania do wypieku zacząć należy od ciasta
W tradycyjnym śląskim strudlu jabłkowym przygotowania do wypieku zacząć należy od ciastaFoto: Abby flat-coat via Foter.com / CC BY-NC-ND

Jesień i zimę trudno sobie wyobrazić bez wypieków z jabłkami. A skoro już mówimy o tych owocach, to znakomitym dodatkiem do nich jest cynamon. Ciasta jabłeczne dobrze jest przygotować z kwaśnych jabłek, np. antonówki lub szarej renety. Alternatywą dla doskonale znanych w polskich domach szarlotek jest śląski strudel.

Ciasto na strudel jest makaronowe i niesłodkie, a jego przygotowanie jest dość ciekawe, bo składa się z niewielu składników. - Z mąki, jajka, octu, soli i wody robimy bardzo elastyczne i rozciągliwe ciasto, a sam proces wyrabiania polega na mocnym wybijaniu ciasta w stolnicę - opowiada Beata Cienciała.

Co stanowi o znakomitym smaku strudla? Jaki farsz jest najlepszy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Gość: 
Beata Cienciała (restauratorka)
Data emisji:
8.12.2016
Godzina emisji:
11.16

sm/mk

Czytaj także

Ciasto drożdżowe dla wegan (i nie tylko)

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 15:57
- Przywykliśmy do tego, że w cieście drożdżowym muszą być jajka i masło. W mojej kuchni zastępuje je purée z batatów, marchewki lub dyni - mówi Marta Dymek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Gessler: do dziś mierzę się z piernikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 17:25
- Piernik to wcale nie jest proste ciasto, jak się nam wszystkim wydaje. Wychodzi zbyt twarde albo nawet zdarzają się piernikowe zakalce - mówi restauratorka, Marta Gessler.
rozwiń zwiń