Swojskie a obce. Co nasze, a co nie w polskiej kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 18:00
- Polska kuchnia to jest to, co mamy wszędzie i co jemy. A z drugiej strony, co charakterystyczne i czym się wyróżniamy, nawet jeśli wcale nie dominuje - mówi prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.
Audio
  • Co jest nasze, a co obce w kuchni polskiej? (A nuż, widelec/Trójka)
Niektóre przysmaki kuchni polskiej zawierają elementy charakterystyczne dla innych kuchni europejskich m.in. niemieckiej, co jest odzwierciedleniem wspólnej historii
Niektóre przysmaki kuchni polskiej zawierają elementy charakterystyczne dla innych kuchni europejskich m.in. niemieckiej, co jest odzwierciedleniem wspólnej historiiFoto: quinn.anya via Foter.com / CC BY-SA

W Toruniu odbył się, jak co roku na wiosnę, Festiwal Smaków, na którym byli m.in. rolnicy i producenci żywności ekologicznej. Nie zabrakło również koneserów kuchni polskiej i tradycyjnych przysmaków. Hasłem tegorocznej edycji było "Swojskie i obce".

- Zastanawia mnie, czy coś, co było, jest historyczne i bardzo polskie, jest nasze czy nie? Jednym z przykładów jest słynne danie w całym zaborze pruskim, przede wszystkim w Prusach Wschodnich, jakim są klopsy królewskie: kwaśne gotowane pulpety z octem i kaparami. Było to danie w poprzek podziałów narodowych, jak wiele innych rzeczy, a w Toruniu jego smak łagodzono piernikiem - opowiada dr hab. Jarosław Dumanowski, historyk.

Więcej na temat przeplatania się kuchni polskiej z obcą w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Gość:
dr hab. Jarosław Dumanowski (historyk, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, opiekun merytoryczny toruńskiego Festiwalu Smaków)
Data emisji:
5.04.2017
Godzina emisji:
11.13

sm/ei

 

Czytaj także

Najlepsze kluski z makiem na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 13:01
- Na kolacji wigilijnej jest kutia i inne potrawy, ale kluski z makiem są przepyszne i bardzo bożonarodzeniowe - mówi Ewa Gierko z restauracji Nienażarty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepisy na święta od słuchaczy Trójki

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 17:09
Katarzyna Pruchnicka tym razem zaprosiła słuchaczy do podzielenia się przepisami świątecznymi. Co ciekawe, żaden z nich się nie powtórzył, co dowodzi temu, że w każdym domu tradycyjne dania przygotowuje się odrobinę inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na doskonałego domowego burgera

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 13:45
- Ważne jest użycie odpowiedniego elementu z tuszy wołowej, najlepiej łopatki - doradza kucharz Jerzy Sobieniak i tłumaczy, jaki trik warto zastosować, by burger był odpowiednio wysmażony, płaski i zwarty.
rozwiń zwiń