Swojskie a obce. Co nasze, a co nie w polskiej kuchni?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Swojskie a obce. Co nasze, a co nie w polskiej kuchni?
Niektóre przysmaki kuchni polskiej zawierają elementy charakterystyczne dla innych kuchni europejskich m.in. niemieckiej, co jest odzwierciedleniem wspólnej historiiFoto: quinn.anya via Foter.com / CC BY-SA

- Polska kuchnia to jest to, co mamy wszędzie i co jemy. A z drugiej strony, co charakterystyczne i czym się wyróżniamy, nawet jeśli wcale nie dominuje - mówi prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.

Posłuchaj

Co jest nasze, a co obce w kuchni polskiej? (A nuż, widelec/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Toruniu odbył się, jak co roku na wiosnę, Festiwal Smaków, na którym byli m.in. rolnicy i producenci żywności ekologicznej. Nie zabrakło również koneserów kuchni polskiej i tradycyjnych przysmaków. Hasłem tegorocznej edycji było "Swojskie i obce".

- Zastanawia mnie, czy coś, co było, jest historyczne i bardzo polskie, jest nasze czy nie? Jednym z przykładów jest słynne danie w całym zaborze pruskim, przede wszystkim w Prusach Wschodnich, jakim są klopsy królewskie: kwaśne gotowane pulpety z octem i kaparami. Było to danie w poprzek podziałów narodowych, jak wiele innych rzeczy, a w Toruniu jego smak łagodzono piernikiem - opowiada dr hab. Jarosław Dumanowski, historyk.

Więcej na temat przeplatania się kuchni polskiej z obcą w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Gość:
dr hab. Jarosław Dumanowski (historyk, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, opiekun merytoryczny toruńskiego Festiwalu Smaków)
Data emisji:
5.04.2017
Godzina emisji:
11.13

sm/ei

 

Polecane