Zdrowe i smaczne wody na orzeźwienie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 21:35
Od początku sezonu letniego lekarze i dietetycy przypominają o piciu wody. Taką z miętą czy cytryną zna każdy, ale do wody można również dodawać aromatyczne warzywa.
Audio
  • Znakomite pomysły na zdrową wodę (A nuż, widelec/Trójka)
Wody znakomicie smakują z dodatkiem świeżych ziół jak mięta czy rozmaryn oraz warzyw np. kapusta, pomidory i ogórki
Wody znakomicie smakują z dodatkiem świeżych ziół jak mięta czy rozmaryn oraz warzyw np. kapusta, pomidory i ogórkiFoto: Seva_blsv/Shutterstock.com

- Woda z rzodkiewką, ogórkiem i natką pietruszki jest fantastyczna i odświeżająca, ma oczywiście właściwości nawilżające i nie dostarcza nam żadnych kalorii. Uwielbiam również wodę z burakiem czy czerwoną kapustą, która też wydaje się niestandardowa, a sprawdza się. Poza tym te warzywa nadają wodzie piękny kolor - opowiada dietetyczka Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której zdradzamy więcej kombinacji, mogących przenieść orzeźwienie i odmienić nasze dotychczasowe przyzwyczajenia w kwestii napojów.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Gość: Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska (dietetyczka, autorka książki "Zdrowe wody")
Data emisji:
27.07.2017
Godzina emisji:
11.13

sm/mk

Czytaj także

Truskawkowe przetwory czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 12:00
Truskawki powoli się kończą, warto więc już teraz zaopatrzyć się na zimę w truskawkowe słoiczki. Włoski kucharz Marco Ghia zdradza słuchaczom Trójki przepis na pyszną marmoladę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owocowy chutney, czyli o nieoczywistych przetworach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 18:17
Wakacje to dobry czas na robienie przetworów owocowych. Dżemy i marmolady to klasyki gatunku, jednak chutney to już nieoczywisty przysmak, który warto poznać.
rozwiń zwiń