Banany i kawa z misją. Jak kupować odpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 23:54
W cyklu "A nuż, widelec" staramy się zachęcać do jedzenia warzyw i owoców sezonowych oraz rosnących tam, gdzie mieszkamy. Kupując bardziej egzotyczne produkty, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Audio
  • Dlaczego warto kupować żywność ze znakiem "Fair Trade"? (A nuż, widelec/Trójka)
Produkty ze znaczkiem Fair Trade są przyjazne dla ludzi i środowiska oraz oparte o uczciwe zasady handlu
Produkty ze znaczkiem "Fair Trade" są przyjazne dla ludzi i środowiska oraz oparte o uczciwe zasady handluFoto: wavebreakmedia/ Shutterstock

W dokonaniu dobrego wyboru pomocne okazują się znaczki i certyfikaty, którymi oznaczone są opakowania i owoce. – W tym aspekcie zdecydowanie możemy polecić certyfikat Fair Trade, czyli charakterystyczny zielono-niebieski znaczek. To przede wszystkim oznacza, że na plantacji, z której pochodzi dana żywność, wprowadzono system sprawiedliwej produkcji, czyli jest ona przyjazna zarówno ludziom, jak i środowisku, są tam zapewnione podstawowe prawa pracownicze, pensja wystarcza na życie i istnieje zakaz stosowania najbardziej szkodliwych pestycydów – opowiada Joanna Szabuńko z Fundacji "Kupuj Odpowiedzialnie".

O tym, co się dzieje na plantacjach nieobjętych takim certyfikatem, mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Gość: Joanna Szabuńko (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)
Data emisji: 13.09.2017
Godzina emisji:
11.17

sm/mk

Czytaj także

Kiszonki i marynaty, czyli lato zamknięte w słoikach

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:21
- Odkryłem, że możemy konserwować wszystko. Ostatnio zachwyciłem się marynatami wytrawnymi, z octem jabłkowym, odrobiną cykru i soli - powiedział włoski kucharz Marco Ghia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowe i smaczne wody na orzeźwienie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 21:35
Od początku sezonu letniego lekarze i dietetycy przypominają o piciu wody. Taką z miętą czy cytryną zna każdy, ale do wody można również dodawać aromatyczne warzywa.
rozwiń zwiń