Czym jest smak umami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 11:45
Zazwyczaj spotykamy się z czterema smakami: słonym, słodkim, gorzkim i kwaśnym. Czy znany jest nam piąty smak, nazywany umami?
Audio
  • Tajemnice piątego smaku (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Maridav

– Wszystkie te cztery smaki w jednym, to właśnie jest umami. Warto spróbować suszonych pomidorów, aby się o tym przekonać. Dodatkowo możemy szukać tego smaku w dojrzewających wędlinach, serach pleśniowych czy selerze – zaznacza pasjonat gotowania, Julian Karewicz.

Kiedy najczęściej powstaje umami? Gdzie jeszcze możemy spotkać się z tym smakiem? Odpowiedzi na te pytania można usłyszeć w dołączonym nagraniu audycji, do czego gorąco zapraszamy.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Julian Karewicz (pasjonat gotowania)
Data emisji: 21.03.2019
Czas emisji: 11.27

kw

Czytaj także

Kim są "Agenci Sero-Siedem"?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 12:00
– Poszukują miejsc, w których dostępne są dobre, polskie sery zagrodowe – tłumaczy Katarzyna Pruchnicka, która spotkała się z inicjatorem tej "tajnej" organizacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie pączki można jeść bez wyrzutów sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 11:50
– Te pączki nie są smażone w głębokim tłuszczu, tylko pieczone. Powstają z mąki orkiszowej, a do tego mają mało cukru – mówi Katarzyna Pruchnicka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turniej kucharzy-artystów, czyli L'Art de la cuisine Martell 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 11:50
– W ubiegłym tygodniu odbył się na zamku Ryn konkurs L'Art de la cuisine Martell. Tegoroczne kulinarne zadanie, które postawiono przed uczestnikami było brzmi niezwykle romantycznie: Kurczak Sielski w pejzażu polskiej kuchni regionalnej – mówi Katarzyna Pruchnicka. 
rozwiń zwiń