Jak potraktować gęsinę z szacunkiem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:35
– Nie wyobrażam sobie gęsi bez dymu, kaszy jęczmiennej, buraka, czy bez jabłka – wylicza szef kuchni Michał Pezda. W tej odsłonie audycji podpowiadamy, co zrobić by polska gęś owsiana powróciła na nasze stoły w wielkim stylu.
Audio
  • Przepis na gesinę idealną (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/szmuli

W 2008 roku organizacja Slow Food Polska rozpoczęła akcję "Gęsina na św. Marcina", w którą co roku angażują się najlepsi restauratorzy. Od 8 listopada do 1 grudnia, w restauracjach oznaczonych logo akcji, będzie można zjeść dania z gęsiną w roli głównej. Ci, którym do restauracji jest nie po drodze, mogą przyrządzić je samodzielnie w domu.

– Najłatwiej będzie ją upiec. Przedtem należy gęsinę pomoczyć ze dwie, trzy godziny w 10 proc. solance. Dodajmy do tego liście laurowe, ziele angielskie, goździka, skórkę z pomarańczy, troszkę imbiru. Potem wyciągamy te wszystkie suche rzeczy, które mamy w tej zalewie, wpakujmy do środka i upieczmy w tym wszystkim. Na samym końcu zalewamy to miodem i podlewamy czerwonym winem – radzi kucharz.

Jakie jeszcze składniki są najlepsze jako dodatek go gęsiny? Na co powinniśmy uważać, kiedy zabieramy się za jej przyrządzenie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Michał Pezda (szef kuchni w restauracji Aurana)
Data emisji: 7.11.2019
Godzina emisji: 11.30

kr/ml

Czytaj także

Robimy przetwory z dyni na zimę!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:36
Za oknem już jesień, a w sklepach i na bazarach zaczęły pojawiać się dynie. Jolanta Naklicka-Kleser podpowiada, co zrobić, by dynia zagościła także na naszym talerzu zimą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepszy rydz niż... wszystko inne!

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 11:36
– Czekam na sezon na rydze. Rydz nie dla wszystkich jest wykwintnym grzybem, ale w moim domu to absolutny majstersztyk – zdradza Marcin Duda, autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makaron z bakłażanem i pomidorami, czyli wszystko w normie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:36
"Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek" Łukasza Modelskiego to zapis rozmów o kuchni i jej związkach z literaturą oraz o literaturze i jej związkach z kuchnią.
rozwiń zwiń