"Ślepy śledź", czyli śledź bez śledzia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 11:40
– Ta zupa miała imitować smak śledzia w okresach ścisłego postu. To nie żadne nowoczesne wege, tylko nasza polska tradycja postna – mówi Marta Sawicka-Danielak.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LoveEyeView

Zaczęło się od postanowienia, by nie jeść mięsa i ryb. – Chcąc jednak wciąż czuć smak śledzia, zaczęłam szukać przepisów i pomysłów na to, jak roślinnie odwzorować smak tej ryby – mówi Marta Sawicka-Danielak.

– "Ślepy śledź" był zupą postną, ale i zupą dla biedoty. Ci, których nie było stać na ryby, chcieli mieć chociaż wodę "spod śledzia" – którą kupowano albo dostawano od handlarzy – żeby wyczuć ten charakterystyczny posmak – podkreśla rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej. 

– Śledzie z selera, boczniaka czy bakłażana, przy odpowiednim przyrządzeniu sosu, oliwy czy śmietany, smakują jak prawdziwe śledzie – przekonuje Marta Sawicka-Danielak.

W audycji wypowiedział się również Filip Danielak, który zdradził przepis na tzw. żółte śledzie.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Marta Sawicka-Danielak i Filip Danielak (Ambasada Śledzia)
Data emisji: 27.02.2020
Godzina emisji: 11.30

mk

Czytaj także

Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:40
– Podpłomyk to najprostsza rzecz na świecie. Mąka, ciepła woda, trochę soli, a potem wyrabiamy ciasto jak na pierogi i wrzucamy na rozgrzaną płytę – mówi autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet" Marcin Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naked cake, minimalizm i zioła, czyli trendy w cukiernictwie na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:40
Trendy w cukiernictwie zmieniają się niemal tak często, jak te panujące w modzie. O tym, jak powinien wyglądać, a przede wszystkim smakować, tort na miarę lat 20. XXI wieku opowiedziały nam "Dziewczyny z wypiekami", czyli Małgorzata Nagat i Agnieszka Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima – czas na zupy… owocowo-serowe?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 11:40
– Zupa jabłkowa z cheddarem, bo to ten ser jest tu głównym składnikiem, jest jednak pięknie zbudowana na owocach – zaskakuje znawca i smakosz serów Gieno Miętkiewocz.
rozwiń zwiń