W świecie odkryć kulinarnych

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 11:40
Widujemy czasem w sklepach produkty, o których słyszeliśmy wiele dobrego. Nie decydujemy się jednak na ich kupno, bo… nie za bardzo wiemy co z nimi zrobić.
Audio
  • Nie bójmy się eksperymentów w kuchni! (A nuż, widelec/Trójka)
Sałatka z dressingiem z tahiny
Sałatka z dressingiem z tahinyFoto: Shutterstock.com/Pixel-Shot

– Ze swoich wojaży przywożę pamiątki do zjedzenia, bo uważam je za najlepsze. Zawsze staram się wybierać jakąś lokalną specjalność, o której wiem, że mogę ją inkorporować w swojej codziennej kuchni. W ten sposób, w moim życiu zagościła kilkanaście lat temu tahina. Pojawia się ona najczęściej w hummusie, albo jako sos do falafeli. Jest to rzadka pasta z mielonego sezamu, typowa dla Izraela. Tradycyjnie doprawia się nią hummus, ale używa się jej też do przygotowywania sosów. Ja z kolei, używam jej do wszystkiego. Doskonale sprawdza się z polskimi składnikami – opowiada dziennikarka kulinarna Małgorzata Minta.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Małgorzata Minta (dziennikarka, blogerka i podróżniczka kulinarna)
Data emisji: 5.03.2020
Godzina emisji: 11.30

ml

Czytaj także

Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:40
– Podpłomyk to najprostsza rzecz na świecie. Mąka, ciepła woda, trochę soli, a potem wyrabiamy ciasto jak na pierogi i wrzucamy na rozgrzaną płytę – mówi autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet" Marcin Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naked cake, minimalizm i zioła, czyli trendy w cukiernictwie na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:40
Trendy w cukiernictwie zmieniają się niemal tak często, jak te panujące w modzie. O tym, jak powinien wyglądać, a przede wszystkim smakować, tort na miarę lat 20. XXI wieku opowiedziały nam "Dziewczyny z wypiekami", czyli Małgorzata Nagat i Agnieszka Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima – czas na zupy… owocowo-serowe?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 11:40
– Zupa jabłkowa z cheddarem, bo to ten ser jest tu głównym składnikiem, jest jednak pięknie zbudowana na owocach – zaskakuje znawca i smakosz serów Gieno Miętkiewocz.
rozwiń zwiń