Gdzie szukać słońca w ostatnich dniach wakacji? Ekspert IMiGW odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 06:55
Zostały trzy dni wakacji. To ostatni moment na wakacyjny wyjazd i odpoczynek na świeżym powietrzu. – Jeżeli chodzi o Polskę, będzie to weekend podzielny na dwie strefy – powiedział w Trójce rzecznik IMiGW Grzegorz Walijewski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/IgorZh

1200_burza_PAP.jpg
Uwaga na silne burze i grad. Ostrzeżenie IMGW dla północy kraju

Posłuchaj
06:48 2020_08_28-06-42-44_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 Jaka pogoda czeka nas w ostatni weekend sierpnia? (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

Jak skorzystać z ostatnich sierpniowych dni? Gdzie wybrać się, by złapać ostatnie wakacyjne promienie słońca, a gdzie powinniśmy chować się przed deszczem i chłodem?

– W niektórych miejscach pogoda będzie dosyć groźna. W Polsce południowo-wschodniej powietrze będzie bardzo ciepłe i wilgotne, a w północno-zachodniej – chłodniejsze. Na styku tych dwóch mas będzie dochodziło do burz, intensywnych opadów deszczu i porywów wiatrów – przestrzegał ekspert w rozmowie z Michałem Kirmuciem.

W góry czy nad morze?


upał_wawa1200.jpg
Nawet ponad 30 stopni. Jaka będzie pogoda w ostatni weekend wakacji?

Według Grzegorza Walijewskiego z ostatnich dni lata z pewnością skorzystają mieszkańcy Karpat, którzy mogą spodziewać się upałów – W dzień temperatury maksymalne wskażą tam nawet do 33 stopni Celsjusza. W nocy będzie dosyć silny wiatr, którego szybkość wyniesie nawet do 100 km/h – mówił.

Mniej szczęścia będą mieli przebywający nad morzem – tam termometr wskaże najwyżej 18 stopni Celsjusza. – Jeżeli ktoś wybiera się na weekend nad morzem, musi zaopatrzyć się w ciepłe ubrania – przyznał specjalista.

☀️Ostatni weekend sierpnia, a jednocześnie ostatni weekend wakacji przyniesie zróżnicowaną, dynamiczną pogodę⚡️. 🌡Na...

Opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB Piątek, 28 sierpnia 2020

Z deszczem w nowy rok szkolny

Jak się okazuje smutek wielu uczniów spowodowany powrotem do szkoły, będzie korespondował z pogodą za oknem. – Ten dzień będzie deszczowy. Trochę więcej słońca może pojawić się jedynie na lubelszczyźnie. Tam nie będzie opadów deszczu. W pozostałej części kraju będzie deszczowo i chłodno – podsumował rzecznik IMiGW.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Gość: Grzegorz Walijewski (rzecznik prasowy Instytutu Metereologii i Gospodarki Wodnej)
Data emisji: 28.08.2020
Godzina emisji: 6.42

kr/gs

Czytaj także

Deszcze i upały w Tatrach – jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:20
Koniec sierpnia to tradycyjnie koniec sezonu turystycznego w Tatrach. Mimo pandemii na tatrzańskich szlakach widać prawdziwe tłumy. Ilość turystów przekłada się na ilość wypadków, które mają miejsce w Tatrach – tylko w ostatnim czasie zginęły dwie osoby. O to, jakich błędów uniknąć, zapytaliśmy ratowników TOPR-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze z gradem i silny wiatr w większości województw. IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 08:50
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i silnym wiatrem w woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na upały… grzejnik?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 07:00
Pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza. Ostatnie dni tegorocznych wakacji są dosyć zmienne. Jednak, przez niemal całe lato, cieszyliśmy się upałami. W Zielonej Górze powstało interesujące rozwiązanie, dzięki któremu łatwiej jest znosić wysokie temperatury.
rozwiń zwiń