Alicja Węgorzewska-Whiskered laureatką nagrody Women in Cinema Award

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 08:33
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskered podczas 77. Festiwalu Filmowego w Wenecji odebrała nagrodę WiCA (Women in Cinema Award). – Byłam niezwykle zaskoczona. Nie ukrywam, że od wielu lat to był mój cel w życiu i cieszę się, że te wieloletnie działania zostały dostrzeżone  – skomentowała laureatka w rozmowie z Michałem Kirmuciem.
Alicja Węgorzewska
Alicja Węgorzewska Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj
07:06 2020_09_11 08_24_25_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc_Wegorzewska.mp3 Od kobiet dla kobiet. Alicja Węgorzewska-Whiskerd odebrała nagrodę Women Cinema Award (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

WiCA została przyznana Alicji Węgorzewskiej za "działalność artystyczną i produkcję filmów operowych oraz za zaangażowanie we wspieranie talentu młodych artystów, znajdujących się w trudnej sytuacji".

– Akademia podkreśliła aspekt artystyczny, to, że przenosimy przedstawienia operowe na taśmę filmową. Przedstawieniem, którego filmowa wersja na pewno została doceniona, jest "Orfeusz i Eurydyka" Magdaleny Piekorz.  Podkreślone zostało także zaangażowanie we wspieranie talentu młodych artystów, którzy w dzisiejszej sytuacji tym bardziej potrzebują pomocy. W czasach COVID-u wielu z nich myśli o zmianie zawodu, a tak nie powinno być – mówiła dyrektor WOK.

Orfeusz i Eurydyka. Reżyseria Magdalena Piekorz/Warszawska Opera Kameralna

Nagroda Women in Cinema przyznawana jest "przez akademię dziennikarek przede wszystkim kobietom, które w swojej twórczości wzmacniają wizerunek kobiet". "Każda z nagrodzonych jest zaangażowana w kreowanie zmian, a w swojej twórczości i działalności wpływa na pozycję kobiet w środowisku artystycznym i w społeczeństwie".


Opublikowany przez Women In Cinema Award Piątek, 28 sierpnia 2020

W skład kapituły, przyznającej WiCA wchodzą włoskie dziennikarki filmowe: Fulvia Caprara, Alessandra De Luca, Titta Fiore, Alessandra Magliaro, Chiara Nicoletti, Cristiana Paterno, Angela Prudenzi, Barbara Righini, Marina Sanna i Stefania Ulivi. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się we Włoskim Pawilonie w Hotelu Excelsior.

Laureatami tegorocznej WiCA, obok Alicji Węgorzewskiej są uznani włoscy twórcy – Francesca Comencini, Piera Detassis, Chiara Tagliaferri, Antonella Nesi, Claudio Giovannesi, oraz niemiecki reżyser i scenarzysta Christian Petzold.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Gość: Alicja Węgorzewska- Whiskered (dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, śpiewaczka operowa)
Data emisji: 11.09.2020
Godzina emisji: 8.24

IAR/kr

Czytaj także

Alicja Węgorzewska: w Ostrowie będzie bitwowo-tenorowo

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 16:49
- W Ostrowie Wielkopolskim wystąpi zwycięzca VI edycji Bitwy Tenorów na Róże Bartosz Nowak, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie Kamila Lendzion, która w Bitwie Tenorów wystąpiła dwukrotnie i Mirek Niewiadomski, który zdobył złotą różę w IV edycji - mówi w "Muzycznej Jedynce" Alicja Węgorzewska. W piątek (03.12) w Ostrowie Wielkopolskim usłyszymy największe przeboje operetkowo-musicalowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Węgorzewska: nie lubię oglądać się za siebie. Wolę patrzeć do przodu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 12:35
- Cieszę się, że w zagranicznej przestrzeni zaznaczyłam się w świecie kultury - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jedna z najbardziej znanych polskich śpiewaczek operowych i kreatorek kultury, która  w listopadzie została uhonorowana prestiżową nagrodą Callas Tribute Prize.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stawiamy na talent i młodość". Alicja Węgorzewska o festiwalu "Mozart Junior"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 10:51
- Świetnym pomysłem jest pokazywanie utalentowanej młodzieży. W tym roku jednak festiwal "Mozart Junior" odbędzie się w innej formie, on-line - mówiła w Polskim Radiu 24 Alicja Węgorzewska, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej. 
rozwiń zwiń