Domowe rytuały i matczyna miłość

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 17:00
Daria Kopiec za krótkometrażowy film animowany pt. "Własne śmieci" została wyróżniona na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film. Ale to nie jest jedyny związek reżyserki z Koszalinem.
Daria Kopiec
Daria KopiecFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Posłuchaj
06:48 2020_09_10–16–47–57_PR3_Młodzi_i_film.mp3 Krótkometrażowa animacja "Własne śmieci" Darii Kopiec wyróżniona na tegorocznym festiwalu Młodzi i Film (Do Trójki zaprasza Katarzyna Cygler)

żużel Kędzierzawska 1200.jpg
Kino polskie, czyli kino różnorodne

 

O czym są "Własne śmieci"? – To sformułowanie ma dwuznaczne znaczenie. Kolokwialnie mówimy "własne śmieci" o naszym dorobku i bagażu. Równocześnie jednak śmieci kojarzą się z odpadkiem, z czymś starym, zużytym, po czym zostało już tylko opakowanie – tłumaczy reżyserka Daria Kopiec. Tym razem chodzi o... rodzinny obiad, który może być miłym spotkaniem przy stole, ale też – koszmarnym rytuałem od którego jednak nie można uciec. I o tym właśnie jest ten film, wcześniej już nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Równocześnie na scenie koszalińskiego teatru powstaje spektakl "Żeby umarło przede mną", także w reżyserii Darii Kopiec. Jest on inspirowany reportażem Jacka Hołuba pod takim samym tytułem i porusza niezwykle trudny temat matek niepełnosprawnych dzieci. Premiera odbędzie się już wkrótce.

***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Katarzyna Cygler
Data emisji: 10.09.2020
Godzina emisji: 16.47

pr/kr

Czytaj także

Paweł Ziemilski: szukam w filmie egzotyki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 10:49
– Filmowcy dzielą się na tych, którzy grzebią w tym, co znają i na tych, którzy rzucają się na coś zupełnie im obcego. Ja należę do tych drugich. Tak wyglądała moja historia z "Miejskimi kowbojami" – mówił w Trójce reżyser Paweł Ziemilski. Krótkometrażowy film dokumentalny można obejrzeć w czwartek 13 sierpnia w ramach 21. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery dni Łodzi filmowej. Co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 12:40
Pokazy filmów, spacery, spotkania, warsztaty – to wszystko w wersji online i offline czeka nas w ramach Święta Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina, które odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Łodzi, ale nie tylko –  opowiedziały o nich organizatorki wydarzenia Malwina Czajka i Karolina Czepkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń