Ikona polskiej sceny po raz pierwszy o swoim życiu. "Trojanowska" Leszka Gnoińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 08:00
 – Chciałem tą książką pokazać i uświadomić kolejnym pokoleniom, że to tak naprawdę była wielka gwiazda. Ona wychodziła poza muzykę i wchodziła w sferę obyczajową, społeczną, modową – mówił na antenie Trójki Leszek Gnoiński, autor książki "Trojanowska" wywiadu-rzeki z Izabelą Trojanowską, który ukazał się 23 września.
Izabela Trojanowska
Izabela TrojanowskaFoto: PAP/Sławomir Mielnik

Po miażdżącej recenzji w "Przekroju" szesnastoletnia zwyciężczyni opolskich Debiutów prawie zakończyła estradową karierę. Wyrzucona z liceum od­nalazła się w studium teatralnym, by już po kilku latach dotrzeć na sam szczyt – jako piosenkarka i jako aktorka. Wróciła do Opola w 1980 roku, aby spektakularnym wykonaniem "Wszystko, czego dziś chcę" (wraz z Budką Suflera) zapisać się na zawsze w historii polskiej piosenki.

Jeszcze w szarej PRL-owskiej rzeczywistości Izabela Trojanowska stała się ikoną mody i symbolem emancypacji. Do dziś pozostaje niekwestionowanym symbolem seksu, choć nigdy nie wystąpiła nago przed kamerą – w tej kwestii nie zadziałał nawet niewątpliwy urok Romana Wilhelmiego.


"Trojanowska" Leszek Gnoiński, wyd. Mando "Trojanowska" Leszek Gnoiński, wyd. Mando
Posłuchaj
13:47 2020_09_25 07_37_30_PR3_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 "Trojanowska" – wywiad-rzeka z ikoną polskiej piosenki (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

– Wiele osób z późniejszych pokoleń nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie ona zaczęła ten wielki boom rockowy: jej występ w Opolu w roku 1980 zmienił polską scenę. Była pierwszą gwiazdą tamtego czasu, która prezentowała pełny wizerunek famme fatale: niski głos, mocne teksty feministyczne – opowiadał autor w rozmowie z Michałem Kirmuciem.

Rozmowa Leszka Gnoińskiego z Izabelą Trojanowską to nie tylko intrygujący portret fascynującej kobiety, czułej matki i wspaniałej, oddanej fanom artystki, ale także barwna, pełna zakulisowych anegdot oraz towarzyskich skandali opowieść o polskiej piosence, teatrze, filmie, telewizji i modzie, nie tylko z czasów PRL. Książkę uzupełniają nigdy niepublikowane zdjęcia z prywatnego archiwum.​

Izabela Trojanowska - Wszystko czego dziś chcę/MTJ Wytwórnia Muzyczna

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Gość: Leszek Gnoiński (autor książki "Trojanowska")
Data emisji: 25.09.2020
Godzina emisji: 7.37

pr/kr

Czytaj także

Muzeum Polskiej Piosenki organizuje w Opolu kolejny festiwal

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 17:18
Dyrektor muzeum Jarosław Wasik przyznaje, że inspiracją był "duży" festiwal. - Postanowiliśmy zrobić "mały" festiwal i on się będzie nazywał 1. KFPP w Opolu - mówi w Jedynce. I rozszyfrowuje skrót: 1. Krajowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opole 2020. Stanisława Celińska i Lanberry z głównymi nagrodami

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 02:09
Podczas niedzielnego koncertu 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu nagrodę publiczności im. Karola Musioła otrzymała Stanisława Celińska za utwór "Niech minie złość". Nagrodę jury koncertu "Premiery" wygrała Landberry za piosenkę "Plan awaryjny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat temu zmarła Hanka Ordonówna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:15
Słynna artystka, piosenkarka, aktorka, tancerka i poetka zmarła w Bejrucie w 1950 roku. Chociaż ciężko chorowała na gruźlicę, powodem śmierci był tyfus. Jej prochy przeniesiono do Polski w roku 1990 i pochowano na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń