Rezyliencja – klucz do radzenia sobie z porażkami

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 00:00
Chyba każdy z nas przeżywał w swoim życiu trudne chwile i musiał stawić czoła niepowodzeniom. Niektórzy w trudnościach szukali nauki na przyszłość i pozytywnych stron, a inni załamywali ręce w geście bezradności. Mało kto natomiast wie, że mamy w sobie pewną siłę, która pozwala nam radzić sobie z trudnościami. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/AlessandroZocc

Posłuchaj
49:45 2020_10_06 23_09_28_PR3_Audycja_muzyczno-publicystyczna.mp3 Per aspera ad astra, czyli kilka słów o rezyliencji (Audycja muzyczno-publicystyczna/Trójka)

 

Mowa o… rezyliencji, czyli zdolności adaptowania się do zmieniających się warunków połączonej z plastycznością umysłu, która uodparnia nas na trudności i pomaga odzyskać siły.

Co wspólnego mają rezyliencja z reagowaniem na porażki? – Od naszego dobrostanu psychicznego, o który dbamy na co dzień, w dużej mierze zależy to, na ile będziemy odporni na trudne sytuacje, ale też na ile budujemy nasze osobiste zasoby do tego, żeby powstawać i przegrupować nasze siły, po to, żeby wyciągnąć wnioski i pójść do przodu – mówiła w Trójce psycholog biznesu i certyfikowany coach Małgorzata Torój.

Zdaniem drugiego gościa audycji – psychologa i trenera biznesu Mirosława Urbana, pokłady rezyliencji ma w sobie każdy – jedni odkrywają je w sobie stosunkowo szybko, a  inni uczą się jej przez długie lata. – Myślę, że każdy z nas jest gotowy na to, żeby taką drogę przebyć, tylko pozostaje pytanie, na jakim poziomie jesteśmy w odpowiednim momencie gotowi, żeby podjąć wyzwanie. Jeżeli mamy pewne nawyki, stereotypy i wynieśliśmy taki, a nie inny sposób reagowania na pewne sytuacje albo wiemy, że zawsze ktoś nam pomoże, będziemy reagowali inaczej niż ci, którzy  od początku wiedzą, że są zdani na siebie  – wyjaśnia specjalista.

 

REZYLIENCJA - Książki, które pomagają żyć/WP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczno-publicystyczna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Małgorzata Torój (psycholog biznesu i certyfikowany coach), Mirosław Urban (psycholog, trener biznesu)
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 23.09

kr

Czytaj także

Doradztwo filozoficzne – filozof jak coach?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 00:00
Mówi się, że doradztwo filozoficzne to zawód przyszłości. O tym, na czym owo doradztwo polega i czym różni się od coachingu, opowiedział w Trójce trener i filozof Filip Jach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "pozytywny egoizm" istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 23:59
"Myśli tylko o sobie", "to zwykły snob", "nie można na niego liczyć", "za bardzo dba o siebie", "traktuje innych instrumentalnie" – tak stereotypowo myślimy o egoistach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atrament i pióro. Czy kaligrafia ma moc terapeutyczną?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 00:00
Podobno Steve Jobs, kiedy przerwał studia prawnicze, rozpoczął kurs kaligrafowania. I choć kaligrafia wciąż kojarzy się z pracą średniowiecznego skryby, coraz więcej osób romansuje ze sztuką pięknego pisania.
rozwiń zwiń