Polska potentatem na rynku baterii? Elektryzująca perspektywa!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:30
Jest pierwsza z trzech linii produkcyjnych, które będą wytwarzać baterie elektryczne do aut. Uruchomiono ją właśnie w należącej do Daimlera fabryce w Jaworze. Czy nasz kraj stanie się potęgą w tej dziedzinie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Skąd tak duże zainteresowanie Polską wśród zachodnich inwestorów na rynku baterii elektrycznych? Jest kilka przyczyn: – Po pierwsze wciąż jesteśmy konkurencyjni pod względem siły roboczej i położenia – mówi Łukasz Michalik, ekspert motoryzacyjny. – Po drugie dostęp do surowców potrzebnych do produkcji akumulatorów litowo-jonowych jest bardziej demokratyczny – dodaje.


Posłuchaj
02:37 2020_10_06 18_11_59_PR3_Do_Trojki_zaprasza_Witold_Lazar.mp3 Polskie baterie podbiją świat? (Do Trójki zaprasza Witold Lazar)

Trzeci, być może najważniejszy powód, ujawnia dr hab. Leszek Niedzicki z Wydziału Chemicznego PW: – Polacy są w tym dobrzy. To, co odróżnia baterie europejskie od azjatyckich to elektrolit. Kilka lat temu na Politechnice Warszawskiej opracowaliśmy pierwszy elektrolit europejski, który wszedł do masowej produkcji.

– PW jest także głównym partnerem w pierwszym w Polsce, który ma stworzyć tutaj fabryki komponentów baterii oraz recyklingu baterii. Oznacza to stworzenie zrębu przemysłu bateryjnego w Polsce – dodaje Leszek Niedzicki.

Fabryka baterii w Jaworze, maj 2020/YouTube Mercedes-Benz Manufacturing Poland 


***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Witold Lazar
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 18.11

pr

Czytaj także

Absolwent warszawskiego liceum laureatem konkursu dla młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:27
Antoni Lis zdobył trzecią nagrodę w tegorocznym unijnym konkursie dla młodych naukowców EUCYS 2019. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek w stolicy Bułgarii, Sofii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja: zagrożenie czy pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 08:00
Współcześnie, obecność sztucznej inteligencji w życiu nikogo nie dziwi: na co dzień korzystamy z pomocy wirtualnych asystentów, którzy coraz lepiej znają nasze potrzeby. Czy faktycznie stanowi to dla nas zagrożenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotrkowska SOWA – interaktywne laboratorium wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 08:00
W piotrkowskiej Mediatece 800-lecia powstanie Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności, w skrócie SOWA. To wspólny program Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kolejna taka placówka planowana jest w Raciborzu, a łącznie ma ich powstać 32 w średnich miastach całej Polski.
rozwiń zwiń