Kolumb i odkrycie Ameryki: dzisiejsza perspektywa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 00:15
Jeszcze niespełna 30 lat temu odkrycie Ameryki było uważane za jedno z najważniejszych dokonań w historii niosących za sobą pozytywne przemiany, których konsekwencje sięgają współczesności. Jednak w ostatnich latach ocena ta uległa diametralnej zmianie. A Krzysztof Kolumb stał się symbolem kolonialnego zła.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Everett Collection

W 1992 roku uroczyście świętowano 500-lecie odkrycia Ameryki przez Kolumba, odkrycia, które otworzyło nową erę w dziejach świata, w niespotykany wcześniej ani później sposób zmieniając bieg jego historii. Po obu stronach Atlantyku dyskutowano i omawiano jego aspekty - pozytywne i negatywne - a ogólna ocena wypadała zdecydowanie na plus. 


Posłuchaj
51:58 2020_10_12 23_07_12_PR3_Wieczorne_pasmo_publicystyczne .mp3 528 lat po odkryciu Ameryki przez Kolumba (Wieczorne pasmo publicystyczne/Trójka)

Jednak już wtedy pojawili się badacze, którzy mieli inne zdanie w kwestii bilansu tego, czego z racji poprawności politycznej nie nazywali "odkryciem Ameryki" lecz "połączeniem światów". 28 lat później ich narracja i argumenty kwestionujące pozytywne konsekwencje przybycia trzech hiszpańskich statków do brzegów Hispanioli (dzisiejsze Haiti) stały się co najmniej równoważne, jeśli nie dominujące w ogólnoświatowym dyskursie.

Sam Krzysztof Kolumb w roku 2020 stał się jednym z negatywnych bohaterów manifestacji, które się odbywają w wielu krajach, zwłaszcza anglosaskich, m.in. USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Przestał też być herosem w Hiszpanii, pod której flagą przemierzał Atlantyk, poszukując drogi do Indii. Nawiasem mówiąc - do końca życia wierzył, że tam właśnie dotarł, dlatego dzisiejsze Karaiby nazywał Indiami Zachodnimi.

Właściwie jedynym miejscem, gdzie do dzisiaj Kolumb jest otaczany bezwarunkową czcią i uwielbieniem, jest włoska Genua. Tu się urodził w połowie XV wieku, tu wychował, nauczył fachu żeglarskiego i przesiąkł marzeniami o wyprawach na krańce świata. 

Conquest of Paradise/YouTube Vangelis – temat

***

Audycja: Pasmo publicystyczne Trójki
Autor: Łukasz Jasina
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 23.07

pr

Czytaj także

Co by było, gdyby Kolumb nie odkrył Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 05:50
Gdyby Ameryka została odkryta 100 lat później, świat mógłby dziś wyglądać zupełnie inaczej. – Rola Stanów Zjednoczonych byłaby w tej chwili taka, jaka była u schyłku XIX wieku – mówił prof. Janusz Tazbir w audycji z cyklu "Historia na opak".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leif Eriksson. Wiking, który wyprzedził Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 05:30
Przez wieki uznawano, że to Krzysztof Kolumb i jego ludzie byli pierwszymi Europejczykami w Ameryce. Ale włoski podróżnik spóźnił się - o 492 lata i trzy dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak narodziła się i zmieniała Europa?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 22:12
– Wolność zbudowała naszą cywilizację. Oczywiście wolność zharmonizowana z porządkiem – mówi autor książki "Europa. Najpiękniejsza opowieść" Marcin Libicki. 
rozwiń zwiń