Bari: miasto, gdzie Włochy spotykają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:00
Czwarta edycja Tygodnia Kultury Polsko-Włoskiej rozpoczęła się w niedzielę w Bari na południu Włoch. Imprezę organizuje Apulijskie Stowarzyszenie Polsko-Włoskie, a współfinansuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Jeden z portretów królowej Bony
Jeden z portretów królowej Bony Foto: PAP/ART Collection/Alamy Stock Photo

Imponujący normański zamek w Bari. Koncert "Muzyka włoskiego renesansu na dworze Bony Sforzy" miejscowy zespół muzyki dawnej Ensamble Musicae rozpoczyna hymnem Cracovia Civitatis, którym kiedyś rozpoczynały się wszystkie ważne uroczystości na Wawelu. Królowa Bona była również księżną Bari: stąd wyjechała do Polski, tu się osiedliła po powrocie z Krakowa prawie 40 lat później i tu została pochowana.


Posłuchaj
02:45 2020_10_19 16_50_08_PR3_Tu_Trojka.mp3 4. Tydzień Polsko-Włoski (Tu Trójka)

– To dla mieszkańców wielka okazja: możemy się spotkać poprzez kulturę, muzykę, dzielenie się historią – powiedziała podczas inauguracji pani asesor ds. kultury Ines Peruccini. I podkreśliła, że Tydzień Kultury Polsko-Włoskiej na stałe, z wielkim sukcesem, wszedł do kalendarza atrakcji miasta.


***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kowalczuk
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 16.50

pr


Czytaj także

Guidowi Cantellemu na 100. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 14:57
"Z przyjemnością i wzruszeniem zawiadamiam Panią, że Guido odniósł wielki sukces i że przedstawiłem go mojej orkiestrze, która pokochała go tak, jak ja. Po raz pierwszy w życiu spotkałem równie utalentowanego młodego człowieka. Zajdzie daleko, bardzo daleko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny kompozytor Ennio Morricone nie żyje. Zmarł w wieku 91 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 09:00
"Dobry, zły i brzydki", "Dawno temu w Ameryce", "Cinema Paradiso", "1900: Człowiek legenda" – muzykę do tych filmów będziemy pamiętać jeszcze bardzo długo. Jej autor, włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone odszedł w poniedziałek 6 lipca 2020 roku w Rzymie po tym, jak trafił do szpitala w związku ze złamaniem kości udowej. Miał 91 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agonia": koniec świata wiejskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:00
Pokazywana podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Agonia" Tomasza Knittla reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Czy ta opowieść o odchodzącym świecie wiejskich muzyków ma szansę na zwycięstwo?
rozwiń zwiń