Niezwykły podręcznik zachowania dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 11:45
Swoisty informator o savoir-vivre wyszedł spod pióra dziennikarza oraz jego 8-letniej córki. Jak ten autorski tandem się uzupełniał, na jakie problemy natrafił, jakie nowe porady znajdziemy w tym nie pierwszym przecież takim podręczniku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dejan Dundjerski

Zrozumienie tego, co wypada i czego nie wypada robić, bywa trudne dla ludzi dorosłych, a co dopiero mówić o dzieciach? Takie pytanie zadawał sobie Łukasz Walewski, dziennikarz i autor kilku książek dotyczących różnych aspektów dyplomacji, a zarazem ojciec kilkuletniej Marysi. I znalazł rozwiązanie: napiszmy wspólnie książkę! Tak powstali "Mali dyplomaci".


Posłuchaj
02:41 2020_10_26_11_28_02_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 "Mali dyplomaci" czyli savoir-vivre dla dzieci (Trójka do trzeciej)

– W każdym domu rozgrywają się sceny, które opisujemy w tej książce. Bo rodzice starają się dzieciom wytłumaczyć, w jaki sposób powinny zachowywać się przy stole, ale też jak zapraszać się na przyjęcia, jak przyjmować prezenty czy jak zachowywać się na placu zabaw – tłumaczy Łukasz Walewski. – W tej książce chodziło o to, aby skonfrontować dwa światy – dyplomacji i dzieci – i zadać pytania dzieciom: co one na to? Czy nie sądzą, że te zasady ułatwią im życie? – dodaje. 

Do pisania zaprosił swoją córkę Marysię. I jak przyznaje, to nie była łatwa współpraca. – To jest podróż po wyspach dziecięcej wyobraźni. Można zaplanować "Dzisiaj pomówmy o tym, jak zachować się w podróży: w pociągu, samochodzie, samolocie", a tu nagle rozmawiamy o cukierkach albo o imprezie u Zosi – opowiada.

Z kulturą przy stole/YouTube Slow Food Warszawa


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Majewski
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 11.28

pr

Czytaj także

Książki o odwadze i niełatwych emocjach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 09:57
Kolejna odsłona "Trzech Kropek" to kolejne dwie ciekawe rekomendacje od ośmioletniej Krysi i Katarzyny Stoparczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy dziecko spędza czas wolny w sieci

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 02:00
Nawet w czasie wolnym od zajęć zapracowani rodzice nie są w stanie poświęcić swoim pociechom wystarczającej ilości czasu. Ich rolę najczęściej przejmują media społecznościowe, gry e-sportowe i streamingi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taki dynks, który służy do tentegowania

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 11:15
Czy wiecie, czym jest wihajster, do czego służy i skąd się wziął w języku polskim? Okazuje się, że w naszym języku ojczystym jest wiele słów, chociaż może nie tak dziwnych, które pożyczyliśmy z innych języków. I o nich właśnie pisze w swojej najnowszej książce Michał Rusinek.
rozwiń zwiń