Maseczka jest niezbędna. Ale jaka?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 16:30
Maseczka stała się nieodłącznym elementem naszej garderoby. Jednak maseczek jest bardzo wiele rodzajów: z różnych materiałów, w różnych kształtach, kolorach, cenach. Którą wybrać, aby była skuteczna? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/FamVeld

Materiałowa, chirurgiczna czy jednorazowa? A może antybakteryjna ze specjalnym zaworkiem? Pomysłów i możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Niektórzy preferują też przyłbice.


Posłuchaj
02:40 PR3_MPLS 2020_10_28 16_20_40_PR3_Tu_Trojka.mp3 Która maseczka jest najlepsza? (Tu Trójka)

– Zastanawialiśmy się z mężem, które maseczki wybrać, aby były skuteczne. Ale tych z filtrem na rynku jest bardzo mało i są bardzo drogie. Na dodatek wymagają dodatkowych wymiennych filtrów, co wiąże się z kolejnymi kosztami – mówi pani Katarzyna.

Nie powinno się używać maseczek z zaworkami: są one przeznaczone np. dla ratowników medycznych i mają ich chronić przed zakażeniem. Natomiast w maseczkach cywilnych chodzi o coś zupełnie przeciwnego: – Maseczka ma głównie chronić przed tym, że jeśli ja jestem chory, to nie zarażam innych –tłumaczy wirusolog dr Krzysztof Pyrć.

– Z maseczek cywilnych chirurgiczne są bardzo dobre, bo są szczelne i wypuszczają mało bioaerozolu. Ale tak naprawdę czymkolwiek zasłonimy usta, zmniejszy to ryzyko dla naszego otoczenia – dodaje dr Pyrć.

Czy maski działają?/YouTube Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 28.10.2020
Godzina emisji: 16.20

pr

Czytaj także

Koronawirus: na pierwszej linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:15
Nowe restrykcje, widmo kolejnego lockdownu, czyli zamknięcia granic państw i ludzi w domach, każdego dnia przerażające dane o wzroście zakażeń i, przede wszystkim, liczby ofiar – tak wygląda dzisiaj świat w dobie pandemii koronawirusa. Jednak mimo wszystko strach miesza się z nadzieją, że ludzie będą potrafili sobie z tą zarazą poradzić...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: bądź bezpieczny w czasie pandemii!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 08:00
Druga fala pandemii koronawirusa odciska coraz silniejszy ślad na naszym życiu codziennym: rośnie liczba osób zarażonych i niestety także zmarłych, pojawiają się kolejne obostrzenia. Jak powinniśmy się zachowywać, czego unikać, aby zminimalizować możliwość zarażenia się COVID-19?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To absolutny margines". Hubert Biskupski o ruchach antymaseczkowych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 20:10
- Mentalność i kultura państw azjatyckich a europejskich ws. pandemii są zupełnie inne. Nie zgodzę się z tym, że ruchy antymaseczkowe odpowiadają za rozwój pandemii. One się nią "żywią", ale to jest absolutny margines - mówił w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski ("Super Express"). Gościem "Debaty Dnia" był również Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Włodzimierz Gut: rozsądek to jedyna broń, którą dysponujemy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:00
"Kiedy to się wszystko skończy? Kiedy skończy się COVID?" jest bodaj najczęściej w ostatnich czasach zadawanym pytaniem. Czy prof. Włodzimierz Gut, znakomity specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii zna odpowiedź?
rozwiń zwiń