Jak koronawirus zmienia język polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 12:30
Pandemia zmieniła nasze życie, również język, którym się posługujemy. To normalne, że na nową sytuację reagujemy nowym sposobem jej opisywania. I dlatego pojawiły się nowe słowa, nowe sformułowania. Przeminą, czy wejdą na stałe do naszego słownika?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VGstockstudio

covid maska autobus free shut 1200 .jpg
Jak pandemia zmienia nasze preferencje transportowe?

Język jest żywym organizmem, który podlega ewolucji. I natychmiast reaguje na zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Nic w tym zresztą dziwnego: w końcu musi ją maksymalnie dokładnie, a zarazem zrozumiale opisać. 


Posłuchaj
07:30 2020_11_13 12_18_36_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Nowe słowa, nowe frazy pandemiczne (Trójka do trzeciej)

– Od początku zapisuję sobie wyrazy, wyrażenia, zwroty, które pojawiają się w związku z pandemią. Jak wielu językoznawców przeglądamy prasę, słuchamy radia i zastanawiamy się, jak język ostatnich kilku miesięcy reaguje na to, co dzieje się wokół nas – mówi dr Konrad Szamrek z Wydziału Językoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku.

Rozmowy o przyszłości: Kamila Kalińczak – jak pandemia zmienia język polski?/YouTube Polski Fundusz Rozwoju


– Mechanizmy rządzące słownictwem, które pojawiło się w związku z pandemią, są bardzo różne. Przede wszystkim jednak pojawiają się twory chwilowe, które nie zakotwiczają się w języku i przemijają. Na początku mieliśmy choćby "koronaria", "koronaparty", które pojawiły się na chwilę jako ciekawostki językowe i zniknęły – tłumaczy.

Sporo też słów zostanie w języku polskim na dłużej lub na stałe. "Maski", "przyłbice", "środki ochrony osobistej", "lockdown", "samoizolacja" są, jak uważa dr Szramek, tego najlepszym przykładem.

Czy język może nam pomóc oswoić pandemię? Rozmowa z Małgorzatą Majewską/YouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Gość: dr Konrad Szamrek (Wydział Językoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku)
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 12.18

pr

Czytaj także

Czy przestaliśmy bać się pandemii? Dlaczego rośnie liczba koronasceptyków?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:07
Od soboty cała Polska została objęta tzw. żółtą strefą. Wprowadzono nowe ograniczenia, mówi się nawet, że możliwe jest powtórzenie wiosennego lockdownu. Jednocześnie nie brakuje tych, którzy nie stosują się do nakazów, a nawet nie wierzą w istnienie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działać jak biznesmen (w pracy i w domu)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 02:00
"Co jest dobrego w tym, czego jeszcze nie widzę?" Anny Skoczylas to zbiór doświadczeń z wielu lat, praktycznej wiedzy i sprawdzonych narzędzi, dla ludzi aktywnych zawodowo oraz tych, którzy chcą być zawodowo aktywni: szefów i pracowników, liderów i członków zespołu. Ale czy tylko? O to w audycji "Nie do powiedzenia" autorkę zapytała Agnieszka Furtak-Bilnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wywróciła nasze myślenie o cywilizacji". Prof. Konarski o pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 14:40
- Konsekwencją pandemii jest również to, że będzie rosnąć skala innych chorób, głównie psychicznych. Brak kontaktu z najbliższymi oznacza wzrost zachowań depresyjnych i stres, a stres generuje kolejne choroby - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
rozwiń zwiń