Jak wygląda edukacja seksualna w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 10:16
Czy edukacja seksualna jest obecna w szkołach? Skąd młodzież powinna czerpać wiedzę na temat seksu? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć goście audycji "Seks nasz powszedni".
Audio
  • Jak wygląda edukacja seksualna w Polsce? (Seks nasz powszedni/Trójka)
Jak wygląda edukacja seksualna w Polsce?
Foto: Depositphotos

Doktor Alicja Długołęcka tłumaczyła, że w szkołach funkcjonuje przedmiot, który nazywa się "Wychowanie do życia w rodzinie", ale nie jest on obowiązkowy. - Bardzo dużo zależy od środowiska. Są takie szkoły, w których nie przykłada się do niego zbyt dużej wagi - zaznaczyła seksuolog.

Paulina Wawrzyńczyk również mówiła, że ten przedmiot nie do końca traktowany jest poważnie, a często prowadzą go nauczyciele "z przypadku" - począwszy od katechetów, przez matematyków, do bibliotekarzy. - Niestety nadal ministerstwo edukacji nie kładzie nacisku na wykształcenie osób prowadzących "Wychowanie do życia w rodzinie". Często wystarczy zrobić szybki kurs i już ma się uprawnienia - wyjaśniła edukatorka seksualna.

"Goście Trójki" podkreślili, że czym innym jest przygotowanie do życia w rodzinie, a czym innym edukacja seksualna. Ich zdaniem, oczekiwania młodzieży mijają się z tym, co mają narzucone w szkole. - Programy są anachroniczne, wiele kwestii jest nieaktualnych, zupełnie nie współgrają z rzeczywistością - mówiły ekspertki.

***

Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadziła: Joanna Mielewczyk
Goście: dr Alicja Długołęcka (seksuolog, współautorka książki "Edukacja seksualna"), Paulina Wawrzyńczyk (edukatorka seksualna z grupy "Ponton")
Data emisji: 09.02.2015

Godzina emisji: 0.10

(mr/mk)

Zobacz więcej na temat: dzieci edukacja seks Trójka

Czytaj także

Postanowienia noworoczne. Przez słowa do satysfakcji seksualnej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 13:29
Goście audycji "Seks nasz powszedni" radzą, jak w nowym roku podnieść jakość życia seksualnego. Kluczem do sukcesu jest motywacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Absurdalne mity dotyczące seksu

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 12:16
Z seksem związanych jest wiele mitów. Czerpiemy je od rodziców, znajomych i nieznajomych. Coś przeczytamy w prasie, usłyszymy w telewizji, zobaczymy w internecie. Często nie mamy woli, by zasłyszaną informację zweryfikować, przyjmujemy ją jako prawdę. Swoje robi także brak edukacji zdrowotnej, seksualnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naturalna dieta a seks. Nieoczywiste afrodyzjaki, które działają

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 04:37
Nasza dieta ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, figurę czy samopoczucie. - Sposób odżywiania ma kolosalny wpływ również na jakość życia seksualnego - mówi Agata Żychlińska, psycholog i dietetyk.
rozwiń zwiń