Biologia vs. psychologia. Co stoi za popędem seksualnym?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 15:30
- Czasami się mówi, że człowiek jako jedyne zwierzę uprawia seks nie dla celów prokreacyjnych. Właśnie jest dokładnie odwrotnie - przekonuje prof. Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Audio
  • Biologia vs. psychologia. Co stoi za popędem seksualnym? (Seks nasz powszedni/Trójka)
Joanna Mielewczyk pyta w Seksie naszym powszednim m.in. o to, czy to kobieta czy mężczyzna decyduje o wyborze partnera
Joanna Mielewczyk pyta w "Seksie naszym powszednim" m.in. o to, czy to kobieta czy mężczyzna decyduje o wyborze partneraFoto: Glow Images/East News

Inspiracją do rozmowy jest wydana niedawno książka profesora Pawłowskiego pt. "Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń." W trakcie audycji zastanawiamy się, czy ewolucja wszystko tłumaczy. Na kwestię ludzkiej seksualności spoglądamy z dwóch perspektyw - biologicznej i psychologicznej.

- Jedną z naszych motywacji jest sfera niezwykłych doświadczeń natury emocjonalnej. Ale też ludzie uprawiają seks, by podnieść swój status społeczny - uważa dr Bogna Bartosz z Zakładu Psychologii Osobowości na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jak się do kwestii seksualności mają zmiany kulturowe, nowe normy społeczne? I w jaki sposób dobieramy sobie partnerów? Na te pytania odpowiadają goście Joanny Mielewczyk.

***

Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadzi: Joanna Mielewczyk
Goście: dr Bogna Bartosz (Instytut Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim), prof. Bogusław Pawłowski (kierownik Katedry Biologii Człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim)
Data emisji: 21.03.2016
Godzina emisji: 00.05

fbi

Czytaj także

Leczenie niepłodności a relacja w związku

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 15:16
- Planowanie ciąży źle wpływa na intymność, bo seks ze swojego założenia jest i powinien być spontaniczny... - mówi Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy przychodzi czas na wizytę u ginekologa...

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 15:30
- Są pacjentki, które przychodzą do ginekologa raz na piętnaście, dwadzieścia lat... - ubolewa dr Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nałogowcy miłości. Kiedy kochamy za bardzo...

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 16:10
Ludzie uzależnieni od miłości na przekór rozsądkowi tkwią w niszczącym, toksycznym związku. - Dwie osoby zaczynają się bardzo męczyć ze sobą, ale nie potrafią się rozstać ani tego naprawić - wyjaśnia psycholog Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń