Fizjoterapeuta: zdrowe biodra to zdrowy człowiek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 11:40
- Biodra to centrum człowieka, centrum mocy. To tu zaczyna się przecież życie i stąd jest energia, którą mamy w sobie - uważa Sławka Golonka, instruktorka tańca i jogi.
Audio
  • Fizjoterapeuta: zdrowe biodra to zdrowy człowiek (Prawdę mówiąc/Trójka)
W Prawdę mówiąc mówimy o ćwiczeniach pomagających zwalczać złe nawyki, z których nie zdajemy sobie sprawy
W "Prawdę mówiąc" mówimy o ćwiczeniach pomagających zwalczać złe nawyki, z których nie zdajemy sobie sprawy Foto: Glow Images/East News

W tym wydaniu audycji radzimy, jak zadbać o naszą fizyczność. Paradoksalnie w epoce kultu ciała traktujemy nasz organizm wyjątkowo okrutnie - unieruchamiamy wielogodzinną pracą przy biurku, nie dbamy o zdrowy relaks, a odpoczynek jest tym, z czego najczęściej rezygnujemy, gdy brakuje nam czasu.

- Podczas studiów fizjoterapeutycznych nie rozumieliśmy, dlaczego nasz profesor w kółko powtarzał, że chore biodro to jest chory człowiek. Potem okazywało się, że pacjenci potwierdzali tylko to stwierdzenie - mówi fizjoterapeuta Bartłomiej Gajowiec i dodaje, że można tę zależność ująć bardziej optymistycznie - zdrowe biodra to zdrowy człowiek.

Z Bartłomiejem Gajowcem i Sławką Golonką rozmawiamy o tym, jak szczególnie młodzi ludzie powinni zadbać o biodra. Co ciekawe, okazuje się, że stan zdrowia tej części ciała jest ściśle powiązany ze stanem... zębów, co w audycji wyjaśniają goście.

***

Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Bartłomiej Gajowiec (fizjoterapeuta), Sławka Golonka (instruktorka tańca i jogi)
Data emisji: 7.09.2015
Godzina emisji: 00:05

fbi/ei


Czytaj także

Czym tak naprawdę jest odpoczynek?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 09:11
Co to za stan? Co jest do niego potrzebne i niezbędne? O tym mówili goście audycji "Prawdę mówiąc" Katarzyny Pruchnickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy pamięć zawodzi. Między roztargnieniem a chorobą

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 03:33
- Gdy z powodu zapominania pojawiają się duże szkody osobiste i poważne konsekwencje, zaczynamy się zastanawiać, czy dana osoba jest chora - mówi geriatra Milena Słoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deficyt kontaktu z naturą u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 11:20
- Krzaki, zarośla, młodzieńcze wycieczki w nieznane... Wydaje się, że dzisiejsi rodzice chcieliby uchronić swoje pociechy przed czymś, co jest naturalne i typowe dla okresu dzieciństwa.
rozwiń zwiń