X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bajka w obliczu wojny. Co chciała powiedzieć "mama Muminków"?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 06:00
Książki o Muminkach są nie tylko w kanonie najważniejszych lektur dla dzieci, ale również dorosłych. Tove Jansson na pomysł napisania cyklu wpadła w czasie wojny - myślała o nich jako o idylli, która kontrastowała z ówczesną rzeczywistością.
Audio
  • Mama Muminków, która groziła "nigdy więcej trolli!” (Klub Trójki)
Wizyta fińskiej pisarki, ilustratorki, autorki cyklu książek dla dzieci o Muminkach Tove Jansson w Łodzi w 1978 roku. Podczas wizyty pisarka odwiedziła Studio Małych Form Filmowych, w którym rozpoczęto ekranizację serii opowiadań o Muminkach. Na zdjęciu autorka z figurką Muminka
Wizyta fińskiej pisarki, ilustratorki, autorki cyklu książek dla dzieci o Muminkach Tove Jansson w Łodzi w 1978 roku. Podczas wizyty pisarka odwiedziła Studio Małych Form Filmowych, w którym rozpoczęto ekranizację serii opowiadań o Muminkach. Na zdjęciu autorka z figurką MuminkaFoto: PAP/Woody Ochnio

Boel Westin, autorka wydanej u nas kilkanaście miesięcy temu książki biograficznej "Tove Jansson. Mama Muminków” poznała się z Tove Jansson, bo pisała na jej temat doktorat i została zaproszona przez autorkę Muminków do Helsinek na spotkanie. - Była tak przyjazną osobą, że pomimo mej wstydliwości już przy pierwszym zetknięciu udało się przełamać lody. Właśnie dlatego, że była sławna, z czasem zaczęła się wycofywać z życia publicznego i odmawiać różnych wizyt, ale przez cały czas pisała wiele listów, więc kontakt korespondencyjny był intensywny - mówi autorka biografii Tove Jansson.
Pierwsze Muminki, o których Jansson dowiedziała się od wujka, miały być ludożercami. W kolejnej wersji przedstawiane były jako czarne trolle, aż skończyło się na przytulance. Co sprawiło, że doszło do takiej ewolucji tych postaci? - Przemiana rozopczęła się, gdy zaczęły powstawać książki. Wtedy Muminki stały się bardziej miękkie i przyjazne, przede wszystkim zmieniły kolor z czarnego na biały ze skórą o fakturze aksamitu - opowiada Boel Westin.
Tove Jansson pochodziła z artystycznej rodziny. Jej rodzice i młodsi bracia zajmowali się sztuką. - Sztuka była w jej domu najważniejsza, mówiło się o niej jak o czymś świętym. Młoda Tove właściwie nie myślała o swojej przyszłości inaczej niż w kategoriach życia artystki. Bardzo wcześnie zaczęła pisać i uprawiać sztukę pod każdą postacią - wyjaśnia Westin.

Muminkowa
Muminkowa okupacja studia Trójki

Autorka biografii Tove Jansson opowiada, że na pomysł napisania cyklu o Muminkach pisarka wpadła w czasie wojny i miały być one idyllą, która kontrastowała z ówczesną rzeczywistością. - W zasadzie w każdej książce o Muminkach jest jakaś katastrofa, a dopiero później zaczynają się one robić coraz bardziej jasne jak w przypadku "Lata w dolinie Muminków" - mówi Boel Westin.
Czy Buka jest jedynym trollem w książkach o Muminkach? Skąd wziął się pomysł na napisanie książki? Kiedy powstawał ten cykl? Co mają wspólnego Muminki z trollami? Posłuchaj całej rozmowy.

Za pięć miesięcy, 9 sierpnia 2014 roku, upłynie sto lat od narodzin Tove Jansson (1914-2001) - malarki i pisarki szwedzkiej (a właściwie szwedzko-fińskiej), która w latach 1945-1980 stworzyła cykl powieści, a także opowiadań i komiksów o Muminkach. Już w drugiej połowie lat 50. jego popularność przesłoniła inne dokonania Jansson, która w prywatnych zapiskach odgrażała się co pewien czas: "nigdy więcej trolli!”.

Prawdziwa mama Muminków>>>

Rozmowę tłumaczyła Justyna Czechowska.

"Klub Trójki" prowadził Jerzy Sosnowski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(sm/mk)

Czytaj także

"Uśpiony głos" - powieść, która ruszyła sumienie Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:55
To poruszająca, napisana pięknym i prostym językiem książka. O powieści "Uśpiony głos" mówiły w Trójce tłumaczki książki: Katarzyna Okrasko i Aleksandra Wiktorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł i "100/XX" w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 10:01
Na tę książkę czekaliśmy latami! I oto jest: antologia polskiego reportażu XX wieku. Pod redakcją Mariusza Szczygła i z Trójkowym Znakiem Jakości! Opowiemy o niej w niedzielę - w specjalnym wydaniu "Z najwyższej półki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorka "Mary Poppins" nie chciała, żeby pisano jej biografię

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:30
To opowieść o życiu niezwykłym. - O kobiecie, która wymyśliła nianię-czarodziejkę, kobietę wyidealizowaną, i jak czytamy we wstępie, postać dającą odpowiedź na odwieczny dylemat kobiet: jak ułożyć sobie życie, żeby zachować równowagę między realizacją własnych aspiracji, a zaspokojeniem potrzeb rodziny - mówi o książce "To ona napisała Mary Poppins. Życie P.L. Travers" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń