X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uzależnienia, czyli choroba zaprzeczeń. Jak wyjść z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 04:50
- Trzeba nauczyć się, czym jest uzależnienie i posłuchać tych, którzy mają doświadczenie w radzeniu sobie z problemem. I naprawdę się daje radę - mówi Bohdan T. Woronowicz. Specjalista od uzależnień i psychiatra był gościem "Klubu Trójki".
Audio
Uzależnienia, czyli choroba zaprzeczeń. Jak wyjść z nałogu?
Foto: Glow Images/East News

Z roku na rok przybywa uzależnień. Poza alkoholem, narkotykami i papierosami, są uzależnienia od pracy, seksu, internetu i wielu innych rzeczy. - W swoim czasie bardzo się martwiliśmy strukturą spożycia alkoholu, to jest tym, że okresowo nawet 60-70 proc. wszystkich napojów alkoholowych stanowiła wódka. W roku 1981 pojawiły się informacje, że Polacy wypijają rocznie ponad 8 litrów czystego, czyli 100-procentowego alkoholu. Wywołało to przerażenie, że jeśli dalej tak pójdzie, to zginiemy jako naród - wspomina specjalista od uzależnień.

Psychiatra podkreśla jednak pewną bardzo ważną zależność. Otóż nie wolno zapominać, że to niewielka grupa osób wypija większość alkoholu, który jest podawany w statystykach. - Czyli to nie jest problem równo rozłożony, tylko kilkuprocentowa grupa wypija dziesiątki procent spożycia ogólnego - mówi Bohdan T. Woronowicz.

Dlaczego tylko 15 proc. uzależnionych alkoholików, jak wynika ze statystyk, podejmuje się leczenia? - Wszelkie uzależnienia są nazywane chorobami zaprzeczeń, chorobą zakłamania, bo wszyscy dookoła wiedzą i widzą, co się dzieje, a osoba, dotknięta tym nie zauważa tego. Jeżeli nie jesteś przekonany co do tego, że jesteś chory, to nie będziesz się leczył - wyjaśnia psychiatra. Kolejnym problemem jest to, że do dziś pokutują pewne przesądy, np. o oddziałach odwykowych, które dawniej nie miały opinii dobrych i pomagających wyjść z nałogu.

/

Niedługo ukaże się książka "Dasz radę. O pokonywaniu uzależnień". Wywiad - rzekę z doktorem przygotowała Karolina Prewęcka. Lista uzależnień rośnie. To nie tylko alkoholizm, narkomania, anoreksja, bulimia, praco- czy zakupoholizm. To także alkoreksja, brideoreksja, menoreksja, ortoreksja, vigoreksja.

Niektóre z tych słów brzmią ponuro, inne - egzotycznie. To jednak nie tylko słowa. To ludzkie dramaty, a czasem tragedie.

Jednak uzależnienia można pokonać. Jak? Posłuchaj całej rozmowy!

"Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Czytaj także

Człowiekiem jestem, bo myślę, że myślę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 00:01
O tym, że jesteśmy ludźmi, decydują niezwykłe własności naszych umysłów. Zakładają one, że jesteśmy w stanie myśleć o myśleniu i tworzyć skomplikowane relacje społeczne. Pod tym względem nie rozwinęliśmy się jednak od czasów epoki kamienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci hospicyjne i codzienna walka rodziców o życie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:00
Już Owidiusz pisał, że miłość jest "rodzajem służby wojskowej". Czują to szczególnie rodzice dzieci nieuleczalnie chorych, dla których opieka nad potomstwem jest rodzajem misji. Jak sobie z nią radzą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trud istnienia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
Wielki Tydzień, a zwłaszcza Wielki Piątek to dla wielu z nas czas najsilniejszej konfrontacji z "trudem istnienia".
rozwiń zwiń