X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wielka odmowa" i mity komunizmu, z którymi trudno się rozstać

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 02:30
- Wybory każdej z postaci książki są niejednoznaczne. One uosabiają pewien fragment naszej mitologii narodowej dotyczącej komunizmu - mówi Dariusz Rosiak. Autor "Wielkiej odmowy" był gościem "Klubu Trójki".
Audio
  • Dariusz Rosiak komentuje swoją książkę "Wielka odmowa" (Klub Trójki)
Dariusz Rosiak
Dariusz RosiakFoto: A. Borys

Książka Dariusz Rosiaka, jak wyjaśnia prowadzący program, zaczyna się tak, jakby miała być biografią Janusza Krupskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem działacza opozycyjnego z Lublina. Jak się potem okazuje, jest on jednym z trzech bohaterów książki - obok byłego esbeka, Edwarda Kotowskiego i o. prof. Mieczysława Krąpca. Autor przyznaje, że zdecydował się na taką właśnie konstrukcję "Wielkiej odmowy", by było ciekawiej.

Bohaterzy tej publikacji, jak podkreśla Dariusz Rosiak, "sami weszli w jego życie". Po poprzedniej książce o księdzu Romualdzie Jakubie Wekslerze-Waszkinelu dostał propozycję napisania biografii filozofa o. Mieczysława Krąpca, ale nie chciał podjąć się wyzwania ze względu na brak biegłości w dziedzinie filozofii. - Również nie wydawało mi się to ciekawe dla mnie osobiście. Zdawało mi się, że przy okazji ojca Krąpca i innej postaci, która była w poprzedniej książce - Janusza Krupskiego i jeszcze jednego bohatera, udałoby się opowiedzieć coś więcej o PRL-u i warunkach, w jakich żyli tamci ludzie - wyjaśnia autor i dziennikarz Polskiego Radia.

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

- Chciałbym złożyć na wstępie deklarację, że moim głównym celem przy pisaniu tej książki było to, żeby fajnie opowiedzieć historię trójki ludzi. By czytelnikowi chciało się obracać kartki. To zadanie, które przed sobą postawiłem, cała reszta była podporządkowana temu celowi - tłumaczy Dariusz Rosiak.
Jak opowiada autor, tytuł książki jest nawiązaniem do wiersza Konstandinosa Kawafisa, jego motto zostało również zamieszczone w książce. - Każda z tych postaci musiała w którymś momencie wybrać, tak jak większość osób żyjących w epoce PRL-u. Większość nie stawała przed dramatycznymi wyborami, ale jeśli ktoś chciał uczestniczyć w życiu publicznym i mieć wpływ na rzeczywistość, to musiał wybierać - mówi Dariusz Rosiak. Jak dodaje, niektórzy najpierw odmawiali, a potem przyjmowali. W jego książce każdy z bohaterów mówi i tak, i nie.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Fragment
Fragment okładki książki Dariusza Rosiaka zatytułowanej "Wielka odmowa", fot. mat. prasowe / Wydawnictwo Czarne

"Publikacja Dariusza Rosiaka to wielka manipulacja mająca zniszczyć autorytet o. prof. Krąpca i KUL" - czytamy w portalu wpolityce.pl. "Książka w części dotyczącej Ojca Krąpca jest zlepkiem domysłów wybranych rozmówców autora, nadinterpretacji, a nierzadko także i insynuacji" - twierdzą we wspólnym liście współpracownicy i uczniowie filozofa oraz Zarząd Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu. "Nie wiem, jak było naprawdę z Ojcem Krąpcem, ale szlag mnie trafia, że na temat agenturalnej przeszłości kapłanów zabierają zdanie dyletanci, którym nie chce się zagłębić tematu" - deklaruje jeden z dyskutantów na Facebooku, prawdopodobnie mając na myśli autora książki "Wielka odmowa".

A jednak... Gdyby reportaż historyczny Dariusza Rosiaka był kolejnym ruchem w naszej narodowej grze pt. "insynuowanie autorytetom, że byli ubekami", to nie zajęlibyśmy się nim w "Klubie Trójki". Tymczasem "Wielka odmowa" to subtelna opowieść o trzech postaciach. Pierwszą jest Janusz Krupski, tragicznie zmarły w katastrofie pod Smoleńskiem działacz opozycyjny z Lublina; drugą jest były esbek, Edward Kotowski; trzecią - o. prof. Mieczysław Krąpiec.

Tylko pierwsza z tych biografii wydaje się jednoznaczna. Śledząc losy dwóch pozostałych bohaterów książki widzimy, jak nasze dzisiejsze, proste formuły nie pasują do skomplikowanej rzeczywistości lat PRL...

Jakie mity na temat komunizmu, zdaniem Dariusza Rosiaka, funkcjonują do dziś? Czy z drugiej strony społeczeństwo może żyć bez mitów? Posłuchaj całej audycji, którą prowadził Jerzy Sosnowski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Książkowe premiery w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 14:39
W najbliższych tygodniach słuchacze będą mogli poznać cztery książki i jeden audiobook autorstwa znanych i lubianych trójkowych dziennikarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie palestyńskie oddala nadzieję na pokój na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 16:38
Władze Izraela odwołały kilka dni temu negocjacje pokojowe z Palestyńczykami po podpisaniu porozumienia przez organizacje palestyńskie: radykalny Hamas i umiarkowany Fatah. - Jaka będzie waga tego porozumienia, przekonamy się wkrótce - mówił w Trójce publicysta Konstanty Gebert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń